Elon Musk Ay’a gidecek ilk turisti açıkladı: Şanslı isim kim?

-

SpaceX ve Tesla’nın kurucusu Elon Musk, aya gidecek olan ilk turistin kim olduğunu açıkladı. Ay’a giden ilk turist ünvanının sahibi, yolculuk için ilk ödeme yapan Japon milyarder Yusuka Maezawa olacak.

Pazartesi günü Los Angeles’ta düzenlenen SpaceX etkinliğinde konuşan Elon Musk, herkesin merak ettiği o ismi açıkladı. Ay’a giden ilk turist, 42 yaşındaki Japon milyarder Yusuka Maezawa olacak. Musk, Maezawa’nın yolculuk için ne kadar ödeme yaptığı konusunu ise açıklığa kavuşturmadı.


Fotoğraf : Yusuka Maezawa Twitter Hesabı

Bütün koltukları satın aldı

2023 yılında gerçekleşecek uçuş, Big Falcon Rocket (uzay aracı) ile 240 bin mil yol alacak. Elektronik ticaret şirketi Zozotown’nun kurucusu girişimci Maezawa’nın yolculuğunun 1 hafta sürmesi planlanıyor. Yaklaşık 3 milyar dolar serveti olduğu bilinen Maezawa, uzay aracının bütün koltuklarını satın aldığını ve 6 sanatçıyı da yolculuğa davet etmek istediğini açıkladı.

Elon Musk

Elon Musk da Ay’a gidecek mi?

Etkinliğin sonunda bir muhabirin kendi uçağı ile uçma planlarının olup olmadığını sorması üzerine Elon Musk, Japon milyarder ile Ay’a gitme ihtimalinin olduğunu söyledi.

Son 20 yıldır yaptığı projeler ile tüm dünyanın ilgisini çeken Musk, kurmuş olduğu SpaceX şirketi ile Mars’ı kolonileştirmek ve uzaya daha çok kişileri göndermek istiyor.

Aynı zamanda ulaştırma sektöründe bir devrim yaratmaya çalışan Musk, ürettiği Tesla otomobillerinin elektrik depolaması için çalışmalarını sürdürüyor. Yaptığı projeler ile dikkatleri üstüne çekmeyi başaran Elon Musk’ın Ay’a turist gönderme projesi de merakla bekleniyor.

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın