Elektronik sigara, sigarayı bırakmak için yardımcı olabilir

-
Elektronik sigara, sigarayı bırakmak için yardımcı olabilir

Önemli bir İngiliz tıp kurumuna göre elektronik sigara tütün bağımlısı insanlar için en büyük umut. Kurum, sigara tiryakilerinin elektronik sigaraya geçmesini istedi.

İngiltere’deki tıbbi standartların belirlenmesine yardımcı olan, saygın doktorların yer aldığı bir grup olan Royal College of Physicians, yayınladığı raporda elektronik sigaralarla ilgili artan sayıdaki bilimsel veriyi özetledi ve elektronik sigaraların faydalarının potansiyel zararından fazla olduğunu belirledi. Rapora göre elektronik sigara, insanlara verdiği zarardan çok yardımcı oluyor.

Royal College of Physicians’ın 1962 yılında yayınlanan sigaranın tehlikelerine ilişkin raporu ebzer bozmuş ve 1964 yılında Amerikalı bir genel cerrah tarafından yayınlanan ve sigara kullanımıyla kanseri ilişkilerindiren raporun öncüsü sayılmıştı.

Rapor, son 10 yıldaki bilimsel çalışmaları ele alıyor ve elektronik sigaralarla ilgili hem olumlu hem de olumsuz sonuçları olan çalışmaları sıralayor. Rapor, elektronik sigaranın normal sigaranın %5’i kadar zararlı olduğunu öne sürüyor.

RIJEKA,11.0.2010.POSLOVNI PRILOG ILUSTRACIJA PUŠENJE, CIGARETE, CIGARETA, DUHAN, DUHANSKA INDUSTRILA... SNIMIO SERGEJ DRECHSLER

Elektronik sigara ile ilgili farklı görüşler

Raporda aktarılan bu görüşlerin ABD’de tartışılmaya yol açması muhtemel.

Elektronik sigara, kansere yol açan katran ve kimyasal maddeler olmaksızın nikotin sağlıyor. Bazı toplum sağlığı uzmanlarına göre elektronik sigara, 40 milyon Amerikalı tiryaki için ilk gerçek sigarayı bırakma şansı sunuyor. Ancak Hastalık Koruma ve Önleme Merkezi gibi bazı diğer kurumlar, elektronik sigaraların çocukların normal sigaraya başlamasın yol açabilmesi veya dumanının uzun dönemde sağlığı etkilemesi gibi potansiyel zararlarına odaklandı.

Canınız sigara isterse süt için!

Öte yandan bazı Amerikalı halk sağlığı uzmanları raporu olmulu karşıladı ve zararı azaltmaya yönelik politikalara  vurgunun daha fazla insanın hayatını kurtaracağını söyledi. Tiryakilere elektronik sigarayı denemeleri tavsiye etmek veya uyuşturucu kullanıcılarına temiz iğne vermek, zararı azaltmayı hedefleyen politikalara örnek olarak gösterilebilir.

Michigan Üniversitesi Halk Sağlığı Fakültesi’nden Kenneth E. Warner, İngiltere ve ABD’nin zıt görüşte olduğunu söyledi. Warner, “bir ülkenin sadece varsayıma dayalı, ancak hiçbiri kanıtlanmamış risklere odaklanırken, diğeri potansiyel faydalara odaklanıyor,” dedi.

Sigara kullanımı halen ABD’deki en büyük önlenebilir ölüm nedeni. ABD’de her yıl 480.000 kişi sigarayla bağlantılı hastalıklar nedeniyle yaşamını yitiriyor. Sigara kullanımı 20 30 yıl öncesine kadar toplumda yaygınken, bugün İngiltere ve ABD’deki sigara tiryakileri yoksul, eğitimsiz ve zihinsel sorunlar yaşama eğilimindeki bireyler.

Sade Ambalajlı Ürünler Tüketicileri Etkiliyor Mu?

Milyar dolarlık bir pazar olan elektronik sigara, ABD’deki federal yönetimin ilgili bir yasa çıkarmasına fırsat kalmadan popüler hale geldi.

sigara-gidahatti

Sigarayı bırakmak elektronik sigara ile mümkün mü?

Rapor, elektronik sigaranın sigarayı bırakmaya yardım ettiği kanıtlara atıfta bulunuyor. University College London, Tütün Araştırmaları’nın direktörü olan Robert West, İngiltere’de yapılan ve 2009 yılına giden aylık hane halkı verilerini analiz etti. West, sigara bırakma sürecindeki elektronik sigara kullanımını, hiçbir yardım alınmayan veya profesyonel bir danışmanlık olmaksızın nikotin bandı gibi ürünlerin kullanıldığı durumla kıyasladı ve elektronik sigaranın başarı oranının %50 artmasıyla ilişkili olduğu sonucuna vardı.

West 2014 yılında İngiltere’de 20.000 civarındaki tiryakinin elektronik sigara sayesinde sigarayı bıraktığını tahmin ediyor.

Kaliforniya Üniversitesi’nden Stanton A. Glantz, elektronik sigaraları eleştirdi ve elektronik sigaraların sigarayı bırakma şansını azalttığına kanıt olarak kendi analizine atıfta bulundu.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir