Elektrik borcu olan çiftçiye destek yok!

-
Elektrik borcu olan çiftçiye destek yok!

Tarımsal sulamaya ilişkin elektrik borcu olan çiftçiler, borçlarını ödeyinceye kadar 2016 yılı tarımsal destekleme ödemelerinden yararlandırılmayacak. Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı kapsamındaki tarımsal yatırımlarda projelerin bitiş süresine de uzatma geldi.

sulama-gidahatti

Bakanlar Kurulu’nun Tarımsal Sulamaya İlişkin Elektrik Borcu Bulunan Çiftçilere Bu Borçları Ödeninceye Kadar 2016 Yılında Destekleme Ödemesi Yapılmaması İlişkin Kararı, 11 Mayıs 2016 tarihli Resmi Gazete’de yayımlandı.

Karara göre, tarımsal sulamaya ilişkin elektrik borcu bulunan çiftçilere, bu borçları ödeninceye kadar, 2016 yılında yapılması gereken tarımsal destekleme ödemeleri yapılmayacak. Karar kapsamındaki bankacılık ile ilgili yapılacak iş ve işlemleri Ziraat Bankası gerçekleştirecek.

tarimsal-sulama-gidahatti

Kararın uygulanmasına ilişkin usul ve esaslar, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından çıkartılacak tebliğler ile belirlenecek.

Fırıncılar Bakan Çelik’e karşı

Tarımsal sulamaya ilişkin elektrik borcu bulunan çiftçilerin bu borçları, tarımsal destekleme ödemeleri kapsamında yapılacak ödemelerden mahsup edildikten sonra, varsa kalan tutar çiftçilere ödeniyor.

Kırsal Kalkınma Yatırımlarına süre uzatımı

Bu arada Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik’in yaptığı açıklama ile duyurduğu Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Destekleme Programı kapsamındaki projelerin tamamlanması gereken süreye uzatmaya ilişkin Tebliğ de Resmi Gazete’de yayımlandı.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı Kapsamında Tarıma Dayalı Ekonomik Yatırımların Desteklenmesi Hakkında Tebliğ’de Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliği ile 30/4/2015 tarihli ve 29342 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı Kapsamında Tarıma Dayalı Ekonomik Yatırımların Desteklenmesi Hakkında Tebliğ’in 10’uncu maddesinde yer alan “1/6/2016” ibaresi “3/10/2016” olarak değiştirildi.

Tarımın sorunlarına Ortak Akıl’la çözüm bulunuyor

hayvancilik-gidahatti

Söz konusu tarih değişikliği ile Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı kapsamında yürütülen ve 1 Haziran 2016’da bitmesi gereken 10’uncu etap projeleri için yatırımların bitişi süresi 3 Ekim 2016 tarihine kadar uzatılmış oldu.

Tebliğin ilgili madde hükmüne göre, bu tarihe kadar tamamlanamayan projeler yatırımcıların talebi ve il müdürlüğünün uygun görmesi halinde kendi kaynakları ile doksan günü aşmamak üzere verilecek süre içinde tamamlanacak.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir