Eldivan’da 24. Kiraz ve Buzağı Yetiştiriciliği Teşvik Müsabakası Düzenlendi

-

24. Eldivan Hacı Murad-I Veli’yi Anma, Kiraz Şenlikleri, Kültür Ve Spor Etkinlikleri Kapsamında Kiraz Yetiştiriciliği ve Buzağı Yetiştiriciliği Teşvik Yarışması gerçekleştirildi.

Festival ve müsabaka etkinliklerine Eldivan Kaymakamı Sinan İNALTEKİN,  Eldivan Belediye Başkanı Nusrettin GÖKÇER, çok sayıda Eldivan halkı ve üretici katıldı.

Kiraz Jüri’si tarafından 27/06/2016 ve 01/07/2016 tarihleri arasında bahçeler gezilmiş olup üreticilerden bilgi alınmış aynı zamanda teknik elamanlarca bahçe sahipleri kiraz yetiştiriciliği konusunda bilgilendirilmişdi.

22 Nisanda ülkemizin tamamında etkili olan İlkbahar geç donları Eldivan ilçesinde de etkisini göstermiş olup bu yıl ki meyve rekoltesini olumsuz yönde etkilemiş bu da yarışmacı sayısını ve katılımı düşürmüştür.

Jüri değerlendirmesinde Bahçe Tanzimi, Toprak İşleme, Zirai Mücadele, Bakım ve Budama, Meyve Durumu, Göz önüne alınmış olup festival günü gelen kiraz meyvesinin kalibre, renk, tat ve aroma durumuna da bakılarak;

Birinciliğe Hasan SARIÇAM, İkinciliğe Mehmet KANDEMİR, Üçüncülüğe Hasan KANDEMİR seçilmiştir.

Buzağı Yetiştiriciliği Teşvik Müsabakasında ise Birinciliğe Oktay ÜNLÜ, İkinciliğe Ahmet ÜNLÜ, Üçüncülüğe Ahmet UĞUR seçilmiştir.

Yarışma sonucunda Eldivan Belediye Başkanı Nusrettin GÖKÇER tarafından 1.2.3.’lere çeyrek altın ve tüm yarışmacılara 1’er torba gübre hediye edilmiştir.

www.tarimpusulasi.com

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir