Ekosistem, egosistem kurbanı oluyor

-
Ekosistem, egosistem kurbanı oluyor

Dünyayı giderek daha çok kirlettiğimizi, gereksiz tüketim hırsıyla ekosistemi sarstığımızı belirten Halk Sağlığı Uzmanı Doç. Dr. Oğuz Özyaral, “Çok basit olarak görünen titizlik bile 4G kuralına uyularak gerçekleştirilirse, bireysel olarak yapacaklarımız dünyanın dengesine ve temizliğine katkıda bulunacaktır” dedi.

oguz-ozyaral-www.gidahatti.comİnsanoğlunun, yaşam tarzı ile her şeye hâkim olma dürtüsü sayesinde ekosistemin yaşamsal döngüsünü bozduğunu belirten Titiz Misin programının sunucusu Doç. Dr. Oğuz Özyaral, şöyle devam etti:

“İnsanoğlu, yeni bir denge unsuru oluşturarak yaşam piramidinin tepesinden, dünyayı yönetmek istiyor. Bu dürtü maalesef tüm dengeleri bozarak hepimizin içinde olduğu ekosistem yerine, insanoğlunun kendi elleri ile yarattığı egosistemi getirmektedir. İhtiyaç fazlası ürünlerin piyasaya sürümünün arttığı, pek çok atığın çöplüklerde yığıldığı ve tarım alanlarının azaldığı dünyamızda tek çare aklı başa toplamaktan geçiyor. Egolarımızla yaşıyoruz, yarınımızı düşünmüyoruz, gelecek nesillerin mirasını tüketiyoruz. Haberlerden duyduğumuz ‘Küresel Isınma’ tanımlaması gerçek ısınma mı, yoksa Küresel soğuma mı? Bütün bunları anlamalı ve derhal çalışmalıyız. Bugünün ihtiyaçları ne acıdır ki yarının sorunları olacaktır.

iklim-değişikliği-www.gidahatti.comDurup düşünme zamanı. Bütün bunları yapmaya hakkımız var mı? Bunun için biz de 4G Kuralını tanıyalım, anlayalım, yaşamımıza sokalım, uygulayalım ve uygulatalım.

4G Nedir?

  • “Geri Dönüştür”: Hiçbir şey çöp değildir. Mutlaka ayrıştırılmalı ve geri dönüştürülmelidir. Örneğin pet şişeleri başka amaçla kullanmak söz konusu olamayacağından geri dönüştürülmelidir.
  • “Geri Kazan/Geri Kullan”: Kullanım dışı kalan ürünler, torbalar, kutular, kartonlar, şişeler, kumaş parçaları vb. ürünleri başka amaçla tekrar tekrar yeniden kullanmalıyız. Bunun için bağışta bulunmalı, yeni tasarımlar yapılmalıdır. Tek kullanımlık ürünlerden mümkün olduğunca kaçınılmalıdır. Sebze, meyve kabuklarını çöpten bahçeye döndürelim, kendi gübremizi yapalım.
  • “Gerile”: Tasarruflu olalım, ihtiyacımız kadar olanı alalım. Gereksiz hiçbir şey almayalım. Elektrik, su, kömür, doğal gaz gibi enerji kaynaklarını israf etmeyelim. Suyumuza sahip çıkalım.
  • “Geri Çevir”: Eğer ihtiyaç değilse, kullanmayacağın ürünleri reddet, alma, gereksinimi olanlara verilmesini sağlayalım.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın