Ekonomide güven Mayıs’ta yeniden arttı

-
Ekonomide güven Mayıs'ta yeniden arttı

Ekonomik güven endeksi, Mart ayına göre Nisan ayındaki gerilemenin ardından Mayıs ayında bir önceki aya göre yüzde 12 oranında artarak 82,26 değerine yükseldi. Endeksteki artış, hizmet sektörü ve tüketici güven endekslerindeki artışlardan kaynaklandı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Ekonomik Güven Endeksi, Mayıs 2016 verilerini açıkladı. Endeks Mayıs ayında bir önceki aya göre yüzde 12 oranında artarak 73,46 değerinden 82,26 değerine yükseldi.

gida-market-gidahatti

Ekonomik güven endeksi Ocak’ta 83,9 değerini almış, Şubat’ta TÜİK’in veriyi hesaplamaya başladığı Ocak 2012’den beri en düşük değer olan 71,46’ya geriledikten sonra, Mart’ta 78,27, Nisan’da 73,46 değerini almıştı.

ekonomik-guven-endeksi-mayis-2016-tuik-gidahatti

TÜİK’ten yapılan açıklamaya göre, ekonomik güven endeksindeki artışa, hizmet sektörü ve tüketici güven endekslerindeki artışlar kaynaklık etti.

Hizmet sektörü güven endeksi Mayıs ayında 94,5 değerine, tüketici güven endeksi 68,75 değerine yükseldi. Reel kesim (imalat sanayi) güven endeksi bir önceki aya göre değişmeyerek 105,7 değerinde kaldı. İnşaat sektörü ve perakende ticaret sektörü güven endeksleri ise Mayıs ayında sırasıyla 79,18 ve 103,82 değerlerine geriledi.

Perakende satış hacmi arttı

ekonomik-guven-endeksi-kalemleri-tuik-gidahatti

Tüketici ve üreticilerin genel ekonomik duruma ilişkin değerlendirme, beklenti ve eğilimlerini özetleyen bir bileşik endeks olan Ekonomik Güven Endeksi, tüketici güven göstergesi ile mevsim etkilerinden arındırılmış imalat sanayi (reel kesim), hizmet, perakende ticaret ve inşaat sektörlerine ait normalleştirilmiş alt endekslerin ağırlıklandırılarak birleştirilmesinden oluşuyor.

alisveris-merkezleri-gidahatti

Tüketici sektörünün ağırlığı tüketici güven endeksinin dört alt endeksine, imalat sanayi sektörünün ağırlığı reel kesim güven endeksinin sekiz alt endeksine, hizmet sektörünün ağırlığı hizmet sektörü güven endeksinin üç alt endeksine, perakende ticaret sektörünün ağırlığı perakende ticaret sektörü güven endeksinin üç alt endeksine ve inşaat sektörünün ağırlığı ise inşaat sektörü güven endeksinin iki alt endeksine uygulanıyor.

İhracat ve ithalat birim değerleri düşüşte

Ekonomik güven endeksini oluşturan endekslerden tüketici güven endeksi, Türkiye İstatistik Kurumu ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası işbirliği ile yürütülen tüketici eğilim anketi sonuçlarından, reel kesim (imalat sanayi) güven endeksi Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından, hizmet, perakende ticaret ve inşaat sektörü güven endeksleri ise TÜİK tarafından hesaplanıyor.

Ekonomik güven endeksinin 100’den büyük olması genel ekonomik duruma ilişkin iyimserliği, 100’den küçük olması ise genel ekonomik duruma ilişkin kötümserliği gösteriyor.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın