Ekonomide güven Aralık’ta geriledi

-
Ekonomide güven Aralık’ta geriledi

Tüketici ve üreticilerin genel ekonomik duruma ilişkin değerlendirme, beklenti ve eğilimlerini özetleyen Ekonomik güven endeksi; Aralık ayında bir önceki aya göre %3,8 oranında azalarak 104,82 değerinden 100,81 değerine düştü.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Ekonomik Güven Endeksi, Aralık 2015 verilerini açıkladı.

Buna göre, Aralık ayında bir önceki aya göre %3,3 oranında azalarak 104,82 değerinden, 100,81 değerine gerileyen Ekonomik güven endeksindeki düşüş, tüketici, reel kesim (imalat sanayi), hizmet ve perakende ticaret sektörü güven endekslerindeki düşüşlerden kaynaklandı.

ekonomik-guven-endeksi-www.gidahatti.com

Verilere göre, Ekonomik güven endeksini oluşturan endekslerden Tüketici güven endeksi Aralık ayında bir önceki aya oranla %4,6 azalarak 73,58 değerine düştü. Reel kesim güven endeksi %1,3 azalarak 108,80 değerini aldı. Hizmet ve perakende ticaret sektörü güven endeksleri Kasım ayına göre sırasıyla %1 ve %0,4 oranında azalarak, Aralık ayında 99,02 ve 104,93 değerlerine geriledi. İnşaat sektörü güven endeksi ise %0,7 artarak 85,11 değerine yükseldi.

ekonomik-guven-endeksi-www.gidahatti.com

Ekonomik güven endeksi, tüketici güven göstergesi ile mevsim etkilerinden arındırılmış imalat sanayi (reel kesim), hizmet, perakende ticaret ve inşaat sektörlerine ait normalleştirilmiş alt endekslerin ağırlıklandırılarak birleştirilmesinden oluşuyor.

Türkiye İstatistik Kurumu hesaplıyor

Ekonomik güven endeksini oluşturan endekslerden tüketici güven endeksi, Türkiye İstatistik Kurumu ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası işbirliği ile yürütülen Tüketici Eğilim Anketi sonuçlarından, reel kesim (imalat sanayi) güven endeksi Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından, hizmet, perakende ticaret ve inşaat sektörü güven endeksleri ise Türkiye İstatistik Kurumu tarafından hesaplanıyor.

Ekonomik güven endeksinin 100’den büyük olması genel ekonomik duruma ilişkin iyimserliği, 100’den küçük olması ise genel ekonomik duruma ilişkin kötümserliği gösteriyor.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir