Ekonomi Bakanı Zeybekci: “İhracattaki artış tam bir Türk mucizesi”

-
Ekonomi Bakanı Zeybekci: “İhracattaki artış tam bir Türk mucizesi”

Mart ayında tarihin en yüksek ihracat rakamına ulaşıldığına dikkat çeken Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, “Yıl sonunda inşallah 170 milyar doları da aşacağız. Bu, kendi çapında baktığınız zaman tam anlamıyla bir Türk mucizesidir.” dedi.

Ekonomi Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından ortaklaşa düzenlenen Uluslararası Fuarcılık Çalıştayı, Ankara’daki JW Marriott Otel’de başladı.

“Fuarcılık bir şehrin, sektörün, ülkenin vitrini”

Çalıştayın açılışında konuşan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, fuarcılık konusunda Türkiye’de ilk defa bir çalıştay düzenlendiğini söyledi.

Fuarcılığın bir şehrin, sektörün ve ülkenin vitrini olduğuna işaret eden Zeybekci, “Vitrin olmazsa o sektörlerden kimsenin haberi olmaz. Vitrini olmayan dükkandan nasıl bahsedemiyorsak, fuarı olmayan ülke, sektör ve şehir de o derece hayal edilemez.” diye konuştu.

2017 yılında 450 milyon TL destek

Türkiye’nin dışa açılım politikasıyla ülkenin de fuarcılıkta öne çıktığına dikkati çeken Nihat Zeybekci, “Bakanlık olarak toplam desteklerin yüzde 22’sini fuarlara verdik. 2017 yılında 450 milyon lira fuar desteği sağladık ve yurt dışındaki 2 binin üzerindeki fuarı destekledik. Fark ettik ki Türkiye’de güçlü uluslararası fuarlarımız var. Şu anda yurt içindeki 25 fuar için destek veriyoruz. Bu fuarlara katılan sağlık turizmi dahil tüm sektörleri destekliyoruz.” ifadesini kullandı.

avrasya-ambalaj-istanbul-fuari-2017-genel-gidahattiÇalıştayla fuarların sektörlerini, yöntemlerini, şehirlerini ve sezonlarıyla ilgili ülkenin yol haritasını belirlemek istediklerini vurgulayan Zeybekci, yurt içinde desteklenen fuar sayısının bu yıl 25’ten 50’ye çıkarılmasıyla ilgili çalışma yapılmasını istediğini bildirdi.

“E-fuarlar önemli ilgi alanı olacak”

Dünya ticareti değişirken, elektronik ticaretin dünya ticaretinden aldığı toplam payın da arttığını vurgulayan Zeybekci, gelecekte ihracatın yüzde 40’ının e-ihracatla gerçekleşeceğini kaydetti. Fuarcılıkta da “e-fuar” diye bir kavramın tartışılması gerektiğinin altını çizen Zeybekci, “Elektronik ortamda düzenlenen fuarların yakın bir gelecekte önemli bir ilgi ve etkinlik alanı olacağına inanıyorum. Ona da hazırız.” değerlendirmesinde bulundu.

Uluslararası ticarette Dışişleri Bakanlığı ve büyükelçilerin önemine dikkati çeken Zeybekci, büyükelçilerin dünyada artık ülkenin ekonomik menfaatlerinin takipçisi haline geldiğini söyledi.

“İhracatı en fazla Afrika’da artırdık”

Türkiye’nin yurt dışındaki fuarlara benzer fuarlar düzenlemek zorunda olmadığına vurgu yapan Ekonomi Bakanı Zeybekci, şöyle devam etti:

“Kültür coğrafyamızın fuar merkezi olalım. Kültür coğrafyası dediğimiz 1,5 milyarlık nüfusun orta yerindeyiz. Afrika bir başarı hikayesi. Afrika son 3 aylık ihracatı en fazla artırdığımız coğrafya, ihracatı yüzde 22 artırdık. Avrupa ile yüzde 17’nin, Asya ile yüzde 20’nin üzerinde ihracat artışı oldu. Sadece Ortadoğu’da maalesef olumsuzluklardan dolayı istediğimiz oranda artıramadık.

Buna karşın Mart ayında tarihimizin en yüksek aylık ihracatına ulaştık. Ocakta yıllık 158 milyar dolar, şubatta 159 milyar dolar, martta da 160 milyar dolarlık ihracatı aştık. Yıl sonunda inşallah 170 milyar doları da aşacağız. Bu kendi çapında baktığınız zaman tam anlamıyla bir Türk mucizesidir.”

kargo-nakliye-ihracat-gidahatti“Türkiye dünyanın gelecek vadeden ülkesi”

Türkiye’nin artık bilgi ve teknoloji üreten, tüketim alışkanlıklarını kendi belirleyen, tüketim ve dağıtım kanallarını kendi oluşturup kontrol eden bir ülke olarak yoluna devam edeceğini vurgulayan Zeybekci, “O zaman 2023, 2033, 2053, 2071 hedeflerine doğru gitme imkanımız olacak. Önümüzdeki 10 yıl boyunca dünyanın yine en iddialı büyüyen, Avrupa’nın en hızlı büyüyen, en gelecek vadeden ülkelerinden birisi olacağız.” ifadesini kullandı.

Dünyanın üretim noktalarının batıdan doğuya doğru kaydığını belirten Zeybekci, “Dünya ticaret noktalarının, kültürlerin ve dinlerin kesiştiği bir noktada, Türkiye’yi artık bir fuar merkezi yapacağız. Bunu da sonuna kadar destekleyeceğiz. Geçen sene desteklerimizi 3 katına çıkardık. Bu sene de yıl sonu itibarıyla tekrar 3 katına çıkarmayı hedefliyoruz. En önemli destek alanlarından bir tanesi fuar alanı olacak” diye konuştu.

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın