Ekmek zammı tartışması büyüyor

-
Ekmek zammı tartışması büyüyor

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, ekmek fiyatlarında artışı gerektiren bir durum olmadığını söyledi, “Bu şekilde bir şayia oluşturulmaya çalışılması çok manidardır. Tamamen spekülatif” dedi. Ekmek Sanayii İşverenler Sendikası’nın gündeme getirdiği zamma, Fırıncılar Federasyonu da “Yetki bizde” diyor.

Faruk Çelik-Türkiye Fırıncılar Federasyonu-www.gidahatti.comTürkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı ve beraberindeki heyeti kabulünde ekmek fiyatlarına ilişkin açıklamalarda bulunan Bakan Çelik, buğday üretiminin bakanlığın sorumluluğunda olduğunu fakat ekmek fiyatlarının belirlenmesinin serbest piyasa koşullarında gerçekleştirildiğini anımsattı.

Türkiye’de ekmeklik buğday denilen Anadolu Kırmızı Sert buğdayın 5 Aralık 2014 tarihindeki fiyatının ton başına 868 lira, 5 Aralık 2015’te ise ton fiyatının 845 lira olduğunu, yüzde 3’lük bir gerileme olduğunu bildiren Çelik, stoklarda 4 milyon ton ekmeklik buğdayın bulunduğunu, dolayısıyla buğdayın tedarikinde herhangi bir sorunun olmadığını söyledi.

Rekolte açısından da bu yıl ihtiyaç olan 19 milyon ton civarındaki buğdaya karşılık 22,6 milyon tonluk bir üretimin söz konusu olduğunu dile getiren Çelik, “Un fiyatlarının veya ekmeğin fiyat artışını gerektirecek herhangi bir durumun söz konusu olmadığını bu rakamlar çok net bir şekilde ortaya koymaktadır. Yapılan tüm değerlendirmeler, spekülatif değerlendirmelerdir” dedi.

Şayia oluşturulmaya çalışılması çok manidar”

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Bakan Çelik, “Şu an itibarıyla gerek buğday fiyatları, gerek stoklarımız, gerekse piyasa koşulları açısından fiyat artışını gerektirecek bir durum yok ama bu şekilde bir şayia oluşturulmaya çalışılması çok manidardır. Tamamen spekülatif. Piyasada belki farklı emelleri, amaçları olan kişilerin yapmış oldukları bazı değerlendirmelerdir” ifadelerini kullandı.

Çelik, Türkiye’nin Rusya’dan buğday ithal ettiği anımsatılarak, bu ülkeden buğday alımının durdurulmasının söz konusu olup olmadığının sorulması üzerine de şunları kaydetti:

“Rusya’nın 1 Ocak’tan sonra uygulayacağı yaş sebze meyve ile ilgili bazı kararları henüz uygulamaya girmiş değil. 1 Ocak itibarıyla yürürlüğe girdiği an Türkiye’nin bu konularla ilgili alacağı önlemler gerekirse alınacak. Ancak şu anda Türkiye’nin bu anlamda ne kamuoyuna ne kendi iç bünyesinde deklare ettiği herhangi bir konu yok. Bizim ‘Rus çiftçisini mağdur edeceğiz’ diye bir çalışmamız, değerlendirmemiz söz konusu değil. Olayın diplomatik yollardan çözülmesi konusunda yoğun bir gayret içerisindeyiz. Uçak düşürülmesi olayının çiftçilerle bir ilgisi söz konusu değil. Bu boyutlara taşınmasını doğru bulmuyoruz. Diplomatik yollardan bu meselenin çözümünü beklemekteyiz. Yoksa fevri, aceleci bir kararla belki de Türkiye’ye hiç yakışmayacak bazı kararlar alınabilirdi. Türkiye köklü bir devlet ve iki devlet arası ilişkilere önem veren bir ülke. İki ülke arasındaki dostluğun devamında ısrarcı olan bir ülkeyiz.”

Rusya ile ilgili gelişmeler doğrultusunda ilgili bakanlarla toplantılar yapıldığına dikkati çeken Çelik, “Gerek ihracatçıların, gerek üreticilerin muhtemel durumlar karşısında ne gibi önlemler alacağı bakanlıklar arasında değerlendirildi. Alternatifler elimizde bulunuyor” dedi.

Bakan Çelik, Türk kahvesinin isminin Rusya’da “Rus kahvesi” olarak değiştirildiğine ilişkin haberlerin anımsatılması üzerine ise “Bu kahvenin özelliğini değiştiremezler. 40 yıl hatırı devam eder inşallah, iki ülke arasındaki dostluğa kahvenin vesile olmasını diliyorum” ifadesini kullandı.

Ekmek fiyatlarında şu an itibariyle artış söz konusu değil”

Ekmeğe zam haberlerini değerlendiren Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı da, 2,5 yıldır ekmek fiyatlarında bir değişiklik olmadığını vurguladı.

Son günlerde un fiyatlarındaki spekülatif fiyat artışları ile istihdam, akaryakıt, elektrik ve diğer girdilerdeki fiyat artışları sebebiyle esnafın rahat olmadığını dile getiren Balcı, fırıncı esnafının bu tür durumlarda hep soğukkanlı olduğunu söyledi. Esnafın halkın temel gıda maddesi ekmek konusunda en sağlıklı en doğru yol ne ise ona göre hareket ettiğini belirten Balcı, şöyle konuştu:

“Geçmişte olduğu gibi Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımızın yapacağı çalışma neticesinde oluşacak olan tabloya göre hareket edeceğimizi söyleyebiliriz. Maalesef kamuoyunda yer alan ‘250 gram ekmek fiyatı 1,5 lira olacak’ ifadesi kesinlikle gerçeği yansıtmamaktadır. Bir fiyat artışı olsa dahi ki şu an itibarıyla böyle bir şey söz konusu değil, rakam böyle olmayacaktır.

Biz Türkiye Fırıncılar Federasyonu olarak, yetkili kurum olarak ve fırıncı esnafı olarak hiçbir zaman bu oranda yüksek bir fiyat artışı ile halkımızın karşısına çıkmadık. Bugün yapılan açıklamaları da doğru bulmuyoruz. Yapan kişiler yetkili değildir. Ekmek Sanayicileri ‘Ekmeğe fiyat artışını düşünüyoruz veya düşünmüyoruz’, kişiye söylerler düşünsen ne olur, düşünmesen ne olur. Bir yetkisi yok. İşin sahibi Türkiye’de faaliyet gösteren 23 bin fırıncımız Türkiye Fırıncılar Federasyonuna kayıtlı. Dolayısıyla fiyat verme yetkisi odalarımızda.”

Ülke genelinde bugün itibarıyla 250 gram ekmeğin 1 lira ve 1,25 liradan satıldığına dikkati çeken Balcı, “Toplamda da hiçbir zaman gelecek fiyat artışının 1,25 kuruş üzerinde olmaması yönünde gerekli hassasiyeti dün olduğu gibi bugün de fırıncı esnafı gösteriyor, göstermek zorunda” ifadesini kullandı.

Cihan-Kolivar-www.gidahatti.comYapılan açıklamalara karşın, ekmeğin fiyatının 1,5 liraya çıkabileceği açıklaması ile tartışma yaratan Ekmek Sanayii İşverenler Sendikası Genel Sekreteri Cihan Kolivar ise “Bakan uncuya vermiyor ki bunun parasını. Bakanın böyle bir şey demeye yetkisi yok” diye konuştu.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın