Ekmek ile ilgili bildiğiniz her şeyi unutun!

-
Ekmek ile ilgili bildiğiniz her şeyi unutun!

Ekmek tüketimi konusunda ortaya atılan iddialara her gün bir yenisi daha ekleniyor. Hollanda Maastricht Üniversitesi’nden insan biyolojisi konusunda uzman dünyaca ünlü Prof. Dr. Fred Brouns, ekmeğin düşünülenden daha faydalı olduğunu bildirdi. Tüketicinin özellikle de tam tahıl tüketiminden uzaklaşmasına neden olan iddiaların, toplum sağlığı açısından yanlış bir yaklaşım olduğunu ifade eden Prof. Dr. Brouns, buğdayla beslenerek yetişen yüzlerce sağlıklı nesil olduğunun altını çizdi.

Prof. Dr. Fred Brouns tahıllar ve ekmek hakkında son dönemde çıkan söylentileri ve olumsuz haberleri değerlendirdi. Brouns, tahıllar konusunda yapılan yanlış bilgilendirmelere dikkat çekerek,  tahıllar ve ekmeğin faydalarına yönelik bilgi verdi.

“Aynı buğdayla beslenerek yetişen yüzlerce sağlıklı nesil var”

Son dönemde popülerlik kazanan Grain Brain (Tahıl Kafası), Wheat Belly (Buğday Göbeği) gibi kitaplar ve Paleo diyeti gibi tahıllardan uzak durmayı öneren uygulamalara işaret eden Brouns, aslında buğdayla beslenerek yetişen yüzlerce sağlıklı nesil olduğunun altını çizdi.

Söz konusu kitaplarda, tahılları karalayan bazı makaleler ve bulgular bulunduğunu vurgulayan Brouns, genel olarak yapılan hatanın, iki değişken arasındaki bağlantının neden sonuç ilişkisine işaret etmemesinden kaynaklandığını belirtti.

tam-tahilli-ekmek-bugday-gidahatti

“Saçlarınızı boyayarak osteoporozu tedavi edemezsiniz”

İlerleyen yaşlarda saçların beyazladığını hatırlatan Brouns, aynı dönemde osteoporoz görülme riskinin de arttığını ve bu iki durum arasında neden sonuç ilişkisi kurulamayacağını ifade etti.

Brouns, tahıllarla ilgili iddia ve tavsiyeleri osteoporoz tedavisi için saç boyamaya benzetti. Günümüz buğdayı hakkındaki olumsuz iddialara kaynak olan genlerin, kadim buğday türlerinde de bulunduğunu ifade eden Brouns,  söz konusu iddiaların çürütüldüğünü bildirdi.

Tam-tahıllı-ekmek-gidahatti

Hastalık risklerinin düşürülmesi için günde 40 gram tam tahıl

Fred Brouns, tam tahıl içeriğinde yer alan bileşenlerin birbiri ile sinerji içerisinde çalıştığını, bu sayede kalp damar hastalıkları, yüksek tansiyon, diyabet, bağırsak kanseri gibi rahatsızlıkların riskini azalttığını kaydetti. Güncel araştırmalardan örnekler veren Brouns’un sözünü ettiği çalışmalardaki bir diğer önemli bulgu ise, tam tahıl liflerinin hastalık risklerini azaltmada, sebze ve meyve kaynaklı liflerden daha fazla etki göstermesi.

Fred-Brouns-gidahatti

Prof. Dr. Fred Brouns, günde 40 gram tam tahıl tüketilmesini tavsiye etti.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir