Ek gıdaya geçişte bilinmesi gerekenler…

-
Ek gıdaya geçişte bilinmesi gerekenler...

Ek gıdaya geçiş süreci nasıl olmalı? Ek gıdaya geçiş döneminde dikkat edilmesi gerekenler neler? Ek gıdaya geçiş sonrası anne sütü kesilmeli mi? Bebeklere sağlıklı beslenme alışkanlığı nasıl kazandırılır? Ek gıdaya geçiş dönemi nasıl belirlenmeli? Ek gıda nasıl hazırlanmalı? Ek gıdaya hangi besinlerle başlanmalı? Ek gıdalar hazırlanırken blender kullanımı doğru mu? İşte tüm bu soruların cevapları haberimizde…

Uzmanlar ilk 6 ay için anne sütü verilmesi noktasında uyarıyor! 6 ay sonrasında ek gıdaya geçiş bebeğin daha sonraki beslenme alışkanlıklarını etkileyebilecek kritik bir dönem. Annelerin büyük bir bocalama yaşadığı ek gıdaya geçişte uzmanlar, bebeğin yutma ve çiğneme işlemini yapabildiğinden emin olunması gerektiğini belirtiyor.

bebek-beslenme-gidahatti

İlk kez denenecek yiyeceklerin bebek açken verilmesi ve sonrasında herhangi bir alerjik reaksiyon gösterip göstermediğini takip edebilmesini gerekiyor. Besin alerjilerinin takibi açısından besinlerin teker teker verilmesi daha doğru bir yaklaşım olacak. Besinlerin bebekte herhangi bir tepkiye yol açıp açmadığının belirlenmesinde, beslenme sonrası ishal, döküntü, kusma gibi rahatsızlıklara dikkat etmek gerekiyor.

Bebek istemediği besine zorlanmamalı

Uzmanlar, bebeğin istemediği besine zorlanmaması ve besinlerin oranının bebeğin alımına göre yavaş yavaş artırılması gerektiğine dikkat çekiyor. Bebeğin öğününü zenginleştirmek için yapılan yanlışlardan bir tanesi de bulamaç yapmak olduğunu belirten uzmanlar, bulamaç ile bebeğin farklı tatların ayrımına varmasının ve damak zevkinin oluşmasının engellendiğine dikkat çekiyor.

bebek-gida-beslenme-gidahatti

Gıdaları tel süzgeçten geçirin

Ek gıdaya geçiş sürecinde gıdaların ilk olarak tel bir süzgeçten geçirilmesi gerekiyor. Bebeğiniz 9 veya 10 aylık olduğunda ise çatalla ezmeniz yeterli.  Sürekli olarak blender kullanmanız bebeğinizin zamanla pütürlü gıdalara alışmasını zorlaştırabilir. Bebeklerin büyük bir kısmının 6. aydan itibaren yiyecekleri ağızda döndürebildiği ve pütürlü gıdalarla beslenmenin ağız ve dil kaslarını geliştirdiği unutulmamalı. Aynı zamanda konuşma organları olan dil, dudaklar, sert ve yumuşak damak ve çene kasları ileride  bebeğin konuşmasına da fayda sağlar.

1 yaş öncesi inek sütü verilmemeli

Ek gıdalara geçişte dikkat edilmesi gereken konular arasında bebeğin başını dik tutması ve oturabilmesi büyük önem taşıyor. Bebekler ek gıda ile beslenmenin ilk dönemlerinde besinleri dilleri ile itebilir. Aileler bu durumda paniğe kapılmamalı.Bu süreç normal ve zaman içerisinde kaybolacak bir hareket olarak değerlendirilmeli.

İlk 6 ay anne sütü ile beslenen bebeklerin ek gıdaya geçiş sürecinde, ek besinlerin anne sütünün tamamlayıcısı olduğu unutulmamalı. Ek gıdalara geçilirken; elma, şeftali, armut gibi meyveler ile patates, havuç ve kabak gibi sebzelerin püresi ve suyu tercih edilmesi daha sağlıklı bir tercih olacak. Bunların yanı sıra yoğurt, pirinç unu ile sade ya da formül süt ile hazırlanan muhallebi ve yumurta sarısı da bebeklere verilebilecek seçenekler arasında. Köfte, makarna, pilav gibi yiyecekler 7. Aydan sonra beslenme zincirine eklenmeli. Bir yaş öncesi inek sütünün verilmemesi gerektiği artık tüm annelerce biliniyor. İnek sütü 1 yaş sonrası dememizin sebebi ise bağırsakta gizli kanamaya sebep olma riskinden dolayı.  Bebek beslenmesinde bal verilmesi ise 2 yaş sonrasına ertelenmeli.  Fındık, fıstık gibi sert besinlerin tüketimi tehlike oluşturması nedeniyle en az 3 yaşına kadar çocuklardan uzak tutulmalı.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

 

 

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir