EFSA’dan stevia desteği

-
EFSA'dan stevia desteği

Avrupa Gıda Güvenliği Kurumu (EFSA) Rebaudiosid M’nin güvenli olduğuna ve AB tarafından onaylanan steviol glikozitleri listesine (E960) eklenebileceğine karar verdi. Kurum stevia bitkisinde bulunan Rebaudiosid M bileşenlerinin %95’inin steviole dönüştüğünü söyledi.

Yasa değişikliğinin detayları aynı zamanda steviol glikozitlerinin en az %75 oranında steviosid ve/veya rebaudiozid A içermesi gerektiğini belirten kuralın silinmesini talep etti.

Stevia, Stevia rebaudiana bitki türlerinin yapraklarından elde edilen bir tatlandırıcı ve şeker ikamesidir. Steviol glikozitleri stevianın aktif bileşenleridir, şekerden 150 kata kadar daha tatlıdır ve ısı ve pH’ya dirençlidir. Steviol glikozitleri tüketildiğinde glisemik tepkiyi tetiklemediğinden diyabetik ve karbonhidrat alımına dikkat eden bireyler için ilgi çekici, doğal bir şeker tatlandırıcısıdır. Steviol glikozitleri için kabul edilebilir günlük alım (ADI) EFSA tarafından 4 mg/kg vücut ağırlığı/gün olarak belirlenmiştir.

S.rebaudiana yapraklarında bulunan steviol stevia-www.gidahatti.comglikozitleri ve ağırlık yüzdeleri şu şekildedir. Steviosid (%5-10), Rebaudiodsid A (%2-4), Rebaudiodsid C (%1-2), Dulkosid A (%0,5-1), Rebaudiodsid B, Rebaudiodsid D ve Rebaudiodsid E. Son 3 bileşik oldukça düşük miktarda bulunmaktadır. Rebaudiodsid X olarak da bilinen rebaudiodsid M ise çok düşük miktarlarda bulunan bir steviol glikozit bileşenidir.

Değerlendirme detayları

Panel, incelemenin bir parçası olarak rebaudiozid M’nin metabolizmasını rebaudiozid A ve steviosid ile karşılaştırarak değerlendirdi. Rebaudiozid A ve steviosid sindirim sisteminde tamamen steviole indirgenmektedir. Ortaya çıkan steviol emilmekte ve steviol glukuronide metabolize edilmektedir.

Rebaudiozid M’nin profilini daha detaylı değerlendirmek için bazı in vitro (laboratuvar) metabolizma çalışmaları yapıldı. Bu çalışmalarda 0,2 mg/mL ile 2 mg/ml konsantrasyonlarındaki bağımsız steviol glikozitleri 48 saate kadar incelendi. Raporda rebaudiozid D ve M’nin rebaudiozid A ile aynı indirgenme aşamalarına sahip olduğunu, bu nedenle güvenlik profillerinin aynı temelde değerlendirilebileceği ifade edildi. Bu hipotezi teyit etmek için mikrobiyal hidroliz hızı ve derecesini inceleyen panel steviosid ve rebaudiozid A ile yapılan toksikolojik çalışmaların bağırsakta indirgenen tüm steviol glikozitlerinin güvenliğini değerlendirirken geçerli olduğunu kabul etti.

Gıda katkısındaki steviol glikozitlerinin  toplam miktarı %95’ten fazladır ve tamamı steviole dönüştürülmektedir. Bu nedenle gıda katkısıyla ilgili bir güvenlik endişesi yoktur. EFSA 2010 yılında bağırsakta steviole dönüşümü ve steviolun sistemik olarak mevcut tek bileşik olduğu neticelerine dayanarak, bir tatlandırıcı olarak steviol glikozitlerinin güvenliğini değerlendirdi. Steviosidin tatlandırıcı olarak kullanılmasıyla ilgili olarak Bilimsel Gıda Komitesi, FAO/WHO Ortak Gıda Katkı Maddeleri Uzman Komitesi ve EFSA tarafından farklı değerlendirmeler yapıldı.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın