EFSA’dan BPA güvenliği değerlendirme talebi

-
EFSA’dan BPA güvenliği değerlendirme talebi

Hollanda temsilciliği, Avrupa Gıda Güvenliği Kurumu’nun (EFSA) bisfenol A (BPA) maddesinin güvenliğini incelemesini, “nazikçe ama acilen” talep etti.

Talep, Hollanda Sağlık, Sosyal Yardım ve Spor Bakanı Edith Schippers tarafından yapıldı.

Geçtiğimiz ay Hollanda Ulusal Kamu Sağlığı ve Çevre Enstitüsü (RIVM), BPA’nın çevre ve sağlıkla ilgili riskleri hakkında bir rapor yayınlamıştı.

Schippers, raporun bulgularının standartları daha sıkı hale getirmek için “yeterli nedenleri” sunduğuna inanıyor.

Schippers’ın EFSA başkanı Bernard Url’a gönderdiği 19 Nisan 2016 tarihli mektupta şu ifadeler yer aldı: “Yeni bilimsel araştırma, BPA’nın, mevcut standartların temel alındığı düşük seviyelerde fetusa veya küçük çocukların bağışıklık sistemine zarar verebildiğini gösteriyor.

Bu düşük maruz kalma seviyesi, tüketici ve işçilerin BPA’ya maruz kaldığı günlük seviyeyle aynı. Bu maruz kalmanın bir sonucu olarak insanlarda gıda intoleransı görülme olasılığı artmakta, insanlar enfeksiyon hastalıklarına karşı daha hassas hale gelmekte.

Araştırma Ve İnovasyonun Önünde Engel Var

anne-bebek-kucak-gidahatti

BPA güvenliği hakkında görüşler

RIVM, diğer ürünlerin yanında yazar kasa fişlerinde, gıda ambalajı malzemelerinde ve oyuncaklarda kullanılan bisfenol A’ya fazla miktarda maruz kalmanın, doğurganlık için zararlı olduğunu ve hormon sistemini etkileyebildiğini söyledi.

EFSA, geçtiğimiz yılın ocak ayında bir görüş yayınlayarak BPA’nın doğmamış çocuklar, çocuklar ve gençler de dahil olmak üzere hiçbir yaş grubundaki tüketici için güvenlik riskine yol açmadığını öne sürmüştü. Görüşte, beslenmeyle ve toz, kozmetik ürünler veya termal kağıt gibi farklı kaynaklarla maruz kalınan BPA’nın güvenli sınırların “oldukça altında” kaldığı ifade edilmişti.

Yeni veriler ve detaylı yöntemler, BPA’nın güvenli seviyesinin 50 μg/kg va/gün’den (günde, kilogram cinsinden vücut ağırlığı başına mikrogram) 4 μg/kg va/gün’a düşmesi anlamına gelse de, EFSA görüşü, en yüksek maruz kalma tahminlerinin dahi bundan 3 ile 5 kat düşük olduğunu öne sürdü.

AB, ambalajlardaki bisfenol-A mevzuatını tartışıyor

biberon-gidahatti

Bazı BPA alternatifleri mevcut

RIVM’ın raporu, Hollanda ulusal yönetimine, BPA’ya kısa dönemli maruz kalmayı azaltması konusunda harekete geçme çağrısı yaptı.

Raporda, “RIVM, BPA için bazı alternatiflerin olduğu sonucuna vardı. Birçok kimyasal alternatifin tehlike bilgisi yokken, BPA benzeri maddelerin kullanımı ise BPA’ya benzer tehlike profiline sahip oldukları için uygun değil,” ifadelerine yer verildi.

Dünya Ticaret Örgütü tarafından yayınlanan taslak halindeki bir AB düzenlemesine göre, Mart 2017’de daha sıkı BPA limitleri gelebilir.

AB’de Bisfenol A’nın biberonlarda kullanımı yasak.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir