EFSA’dan bitki ilaçları konusunda rahatlatan açıklama

-
EFSA’dan bitki ilaçları konusunda rahatlatan açıklama

Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi (EFSA), tarım alanlarında yabani otlarla mücadelede kullanılan zirai ilaç etken maddelerinden glifosatın kanser yapmasının pek olası olmadığını açıkladı.

Dünya Sağlık Örgütü’nün bir kolu olan Uluslararası Kanser Araştırmaları Kurumu’nun Mart ayında glifosatı muhtemel kanserojen olarak sınırlandırması üzerine bazı çevreci gruplar, glifosatın yasaklanması çağrısında bulunmuşlardı.

Uluslararası Kanser Araştırmaları Kurumu’nun bulgularını da dikkate alarak konuyu değerlendiren EFSA, glifosatın kansere neden olmasının pek olası olmadığını bildirdi. EFSA açıklamasında, yabani bitki öldürücü glifosatlar konusunda maruz kalınabilecek güvenli seviyenin de daha yukarıya çekilmesini önerdi.

EFSA, Avrupa’da kanun koyuculara tavsiyede bulunan bir kurum olduğu için, bu açıklamanın AB üyesi 28 ülkenin glifosat onaylarını yeniden gözden geçirmesine yol açması bekleniyor.

1970’li yıllarda Monsanto Co tarafından geliştirilen glifosat, halen birçok zirai ilaçta etken madde olarak kullanılıyor.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir