Ebola salgınında son durum!

-
Ebola salgınında son durum!

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Gine’deki Ebola salgınının sona erdiğini bildirdi. Örgütten yapılan açıklamada, yerel yetkililerin küçük çaptaki salgını kısa sürede kontrol altına aldığı ancak önlem amacıyla ülkenin 90 gün boyunca gözetim altında tutulacağı belirtildi. Ebola virüsü nedir? Nasıl bulaşır? Belirtileri neler? Detaylar haberimizde…

DSÖ tarafından yapılan yazılı açıklamada, Aralık ayında yok edildiğine ilişkin resmi açıklama yapıldıktan 3 ay sonra ülkenin güneyinde yeniden ortaya çıkan ve 7 kişinin ölümüne neden olan Ebola virüsünün yok edildiği kaydedildi.

dunya-saglik-orgutu-gidahatti
Açıklamada, yerel yetkililerin küçük çaptaki salgını kısa sürede kontrol altına aldığı belirtilerek, salgının yok edildiğinin resmen açıklanması için gereken 42 günlük sürenin vaka olmadan atlatıldığı kaydedildi.Ancak önlem amacıyla ülke 90 gün boyunca gözetim altında tutulacak. 

DSÖ’nün Gine Temsilcisi Ebubekir Gaye, salgının yok edilmiş olsa bile yeni vakaların ortaya çıkabileceğini işaret ederek, Gine halkını hastalığa karşı dikkatli olmaya çağırdı.

Tuz alımında sosyoekonomik durum da etkili!

DSÖ, Gine’de 2013 yılının sonunda patlak veren, dünyada 11 binden fazla kişinin ölümüne yol açan ve toplam 28 bin kişiye bulaşan Ebola’nın, Aralık 2015’te ülkede sona erdiğini duyurmuştu. Ancak Ebola virüsü, Mart ayının başında Gine’de yeniden görülmüştü.

ebola-virüsü-gidahatti

Ebola virüsü nedir?

Ebola virüsü hastalığı (EVH); viral kanamalı ateşlerden bir tanesidir, vücutta AKUT başlangıçlı yüksek ateş ve gastrointestinal kanamalarla seyreden bir enfeksiyon hastalığı. EVH insanlarda genellikle ağır ve ölümcül seyreder. Salgın sırasında ölüm oranı %90’lara kadar ulaşıyor.
Ebola virüsü ilk defa 1976’da Ebola nehri yanındaki o zamanki ismiyle Zaire, şu anki ismiyle Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde izole edildi. Daha sonra zaman zaman Afrika’da salgınlar görülse de, Batı Afrika’da Mart 2014’de başlayan ve 4 Ağustos 2014 itibariyle 932 kişinin ölümüne neden olan virüs, daha sonraları Gine, Liberya, Sierra Leone ve Nijerya’yı da etkiledi.

ebola-virüsü-2-gidahatti

Ebola virüsü nasıl bulaşır?

Şiddetli kanamalı ateşe neden olan hastalığın seyrinin çok hızlı ve çok gürültülü bir septik şok gibi olduğu belirtiliyor. Ebola virüsü kanamalı ateşe neden olduğundan benzer hastalığa yol açan diğer bazı virüslerle birlikte “kanamalı ateş virüsleri” grubunda yer alıyor. Bulaşıcı olan bu virüs çeşitli vücut sıvıları (kan, kusmuk, idrar, dışkı, ter) ile geçiyor.

Çevrecilerden geçici zafer

ebola-salgini-gidahatti

Ebola hastalığı belirtileri neler?

Virüs vücuda girdikten sonra ortalama 5-10 gün içinde hastalık gelişiyor ve tipik olarak ani başlangıçlı yüksek ateş, üşüme, titreme ve bitkinlik şeklinde belirtiler veriyor. Diğer belirtiler ise şiddetli baş ağrısı, kas ağrısı (özellikle gövde ve sırtta), bulantı, kusma, ishal ve karın ağrısı.
Ebola virüsüne bağlı meydana gelen kanamalı ateş hastalığında lökositlerin tükenmesi nedeni ile bağışıklık sisteminde çökme, pıhtılaşma fonksiyonunda bozukluk, kaçış sendromu (kanın serum kısmının damar dışına çıkması) ve şok tablosu gelişiyor.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın