Duty free’lerde Gülsha markasına yoğun ilgi

-
Duty free’lerde Gülsha markasına yoğun ilgi

ISPARTA’da 50 yıldan fazladır gül üretimi yapan Gürkan A.Ş’nin üçüncü kuşak temsilcisi 41 yaşındaki Gülşah Gürkan, yaklaşık 5 yıl önce ortaya çıkardığı Gülsha markasıyla, Isparta gülünü dünya pazarına taşıdı. Sektörde adını duyuran Gürkan’ın ürünleri havalimanlarındaki duty free- gümrüksüz satış noktalarında da satışa sunuldu. Gürkan, “Beklenenin üzerinde satışlarımız var. Ürünlerimizin yüzde 90’ını zaten yabancılar satın alıyor. Hatta yabancılardan beğeniler de alıyoruz” dedi.

Dünyada gül üretiminde önemli yere sahip olan Isparta’da 1965 yılından bu yana gül üreten Gürkan A.Ş’nin yeni temsilcisi Gülşah Gürkan, kendi adından esinlenerek oluşturduğu Gülsha markası ile gül yağı, gül suyu ve gül konkreti üretimine başladı. Gülün detaylı el işçiliği istediğini söyleyen Gülşah Gürkan, Isparta gülünün hasat zamanının senede bir ay olduğunu aktardı.
Isparta gülünün dünyanın çok az yerinde yetişen bir tür olduğunu vurgulayan Gürkan, “Gül yağı elde edilen bir tür. Bir ay süren hasat zamanı boyunca güller sabah tek tek elle toplanıyor. Şafak vakti üzerlerine güneş vurup esansiyel uçucu yağları kaybolmadan el ile hasat ediliyor. 130 senedir Isparta’da devam eden bir gelenek. Daha sonra bu güller toplama yerlerinde bir araya getirilerek, 3- 6 saat içinde fabrikamıza getiriliyor. Mümkün olduğunca hızlı bir şekilde işleme alınıyor. Burada taze güller damla damla damıtılarak gül esansiyel yağı, gül suyu gibi ürünler üretiliyor. Ayrıca gül konkreti denen hammadde de üretiliyor” dedi.

KENDİ MARKASINI ÜRETTİ
2011 yılında Gülsha markasının ortaya çıktığını kaydeden Gülşah Gürkan, ilk olarak cilt bakım ürünleri serisi oluşturmaya başladığını vurguladı. Gürkan, “İlk önce kendi tanıdığım haslıkta ve kalitede olan gül suyunu piyasaya sürdüm. Bunun için de Fransa’daki değerli profesyonellerle çalıştım. İşin ehli olan insanların gidip kapısını çaldım. Onların projeye destek vermesini sağladım. Şu an için 4 kalemlik temel bir cilt bakımını kapsayan 3 aşamalı bir cilt bakım serisi var. Bunun adına da Gülsha cilt bakım serisi diyoruz” diye konuştu.

‘SATIŞLAR ÇOK İYİ GİDİYOR’
Gülsha markalı ürünlerin yüzde 90’ının başta ABD ve Uzakdoğu’dan olmak üzere 7 ülkeye ihraç edildiğini kaydeden Gülşah Gürkan, şöyle dedi:

“Türkiye’de de dermokozmetik eczaneler aracılığıyla ürünlerimizi tüketiciye sunuyoruz. Online satışlarımız da var. Ve en önemlisi duty free mağazalarında da ürünlerimiz satışa sunuluyor. İstanbul, Ankara, Bodrum, İzmir, Dalaman havalimanlarında satılmaya başlandı. Yaklaşık 5- 6 aydır satılıyor. Beklenenin üzerinde satışımız var. Uzakdoğu’daki marka tanınırlığımızın da buna etkisi çok fazla. Ürünlerimizin yüzde 90’ını zaten yabancılar satın alıyor. Hatta yabancılardan beğeniler de alıyoruz. Müşterilerimiz havalimanlarında aldıkları ürünleri denedikten sonra bizlere geri dönüş yaparak, ürünleri çok beğendiklerini belirtiyor. Bunlara diğer ülkeleri de eklemeyi düşünüyoruz. Birkaç ülkede daha satışlarımız önümüzdeki aylarda başlamış olacak.”

www.sozcu.com.tr

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın