Dünyaya limon sıkacağız

-


Dünyaya limon sıkacağız

Arjantin’de limon ağaçlarına hastalık girince alım firmaları rotayı Türkiye’ye çevirdi. İhracatı artacak üretici sevinirken, tüketici ise limonu bu yıl zamlı yiyecek.

Dünyanın en büyük limon üreticisi Arjantin’de 2014 yılında düşen üretime bu yıl da limon ağaçlarının hastalanması sonucu düşen üretim eklenince dünya limon alıcıları rotayı Türkiye’ye çevirdi.

LİMON 15 LİRAYI GÖRÜR
Türkiye’nin dünyanın en büyük limon üreticilerinden biri olduğunu dile getiren Tüm Bostan Sebze Meyve Komisyoncu ve Tüccarlar Federasyonu (TÜMESKOM) Başkanı Burhan Er, “Limon ihracatımız Rusya’ya rağmen yaklaşık yüzde 20 oranında arttı. Arjantin’deki üretim sıkıntısı Türkiye’ye olan talebi artıracak. Bu da doğal olarak fiyatları yukarı çekecek” dedi. Ramazan ayıyla şu anda 4-6 lira arasında değişen limon fiyatının 15 liraya kadar yükseleceğini vurgulayan Er, “Dünyada limon üretimi tek artan ülke Türkiye. Bu durum ihracatımız açısından avantaj yaratırken iç pazardaki tüketiciyi zorlayacak” diye konuştu. Bu yıl çok sıcak bir yaz beklendiğini dolayısıyla aşırı sıcağın da ürüne zarar vereceğini dile getiren Er, limonla birlikte pek çok sebze meyvede yüksek fiyat sıkıntısının baş gösterebileceğini kaydetti.

RUSYA AMBARGO KOYAMADI
Türkiye, limon üretiminde ilk 10 ülke arasında. Yılda yaklaşık 1 milyon ton üreten Türkiye’de üretimin yarıya yakını ihraç ediliyor. Rusya’nın ambargo koymadığı ürünler arasında yer alan limonun hâlâ en büyük alıcısı Rusya. Rusya’yı S.Arabistan, Irak, Ukrayna ve Romanya takip ediyor.

www.sabah.com.tr

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir