Dünyanın ilk üzüm çekirdekli makarnası Türkiye’yi temsil edecek!

-

Arbella, iki yıllık Ar- Ge çalışmasının ardından üzüm çekirdekli makarna üretti. Firma, 31 Mart-1 Nisan tarihlerinde Paris’te ön elemesi yapılan SIAL World Tour 2016 yarışmasında ‘Arbella Üzüm Çekirdekli Makarna’ Türkiye’yi temsil etme hakkı kazandı.

‘Arbella Üzüm Çekirdekli Makarna’ tanıtım toplantısı ise DÜNYA Gıda Dergisi ve Arbel Gıda işbirliğiyle dün DÜNYA Gazetesi Konferans Salonunda gerçekleştirildi. DÜNYA Gıda Dergisi Yazı İşleri Müdürü Ayşe Dinçer, Diyetisyen ve Yaşam Koçu Gizem Şeber ve Arbella Makarna Genel Müdürü A. Kadir Külahçıoğlu, toplantıda birer konuşma yaptı.

j4.jpg

Arbella Makarna Genel Müdürü Abdulkadir Külahçıoğlu, şirket olarak inovasyona önem verdiklerini vurguladı. Marka adını belirlerken, tüm dünyayı araştırdıklarını kaydeden Külahçıoğlu, “Bir tek bir İngiliz kraliçesi vardı tarihte. O da ‘Lost Queen’ olarak anılırmış, saraydan pek çıkmamış. Baktık isim temiz, bunda karar kıldık. Türkiye’deki tescilin ardından da dünyanın 4’te 3’ünde tescil işlemlerimizi tamamladık” dedi.

2002 yılında ilk yurtdışı yatırımı Kanada’da yaptıklarını anlatan Külahçıoğlu, bugün 4 kıtada 29 lokasyonda yer aldıklarını bildirdi. Üretim tesislerinin sadece Mersin’de olduğuna da dikkat çeken Külahçıoğlu, “Yurtdışında yeni üretim alanları kuracağız. 100’e yakın ülkeye ihracat yapıyoruz. Fuarlara katıldığımızda bizim ürünlerimizi, ambalajlarımız taklit edenleri görüyoruz. Artık taklit edilen bir marka olduk” diye konuştu.

Yeni ürünleri ‘Arbella Üzüm Çekirdekli Makarna’ hakkında da bilgi veren Külahçıoğlu, 2 yıllık Ar- Ge çalışmasının ve uzun uğraşların sonunda ürünü elde edebildiklerini, yeni ürünün her türlü sos ile uyumlu olduğunu anlattı.

“Üzüm çekirdeği C vitamininden 50 kat daha güçlü”

Arbella’ya danışmanlık veren Diyetisyen ve Yaşam Koçu Gizem Şeber ise toplantıda yaptığı konuşmasında son dönemde düşük karbonhidratlı diyetlerin gözde olduğunu fakat bunun hiçbir bilimsel dayanağının olmadığını söyledi. İnsan vücudunun en hızlı olarak karbonhidratı enerjiye dönüştürdüğüne dikkat çeken Şeber, şöyle devam etti: “Az karbonhidrat alınırsa, vücut proteini enerjiye çeviriyor. Bu da kasları zayıflatıp, metabolizmayı yavaşlatıyor. Metabolizma yavaşladığında uzun dönemde daha fazla kilo alma olasılığı da yüksek oluyor.”

99-022.jpg

Makarnanın kaliteli bir enerji ve karbonhidrat kaynağı olduğunu anlatan üzüm çekirdeğinin de antioksidan etkisinin yüksek olduğuna dikkat çekti. Üzüm çekirdeğinin C vitamininden 50, E vitamininden ise 20 kat daha güçlü olduğunu kaydeden Şeber, “Aynı zamanda üzüm çekirdeği DNA hasarlarını önleyerek, kansere karşı koruma sağlıyor. 1 porsiyon ‘Arbella Üzüm Çekirdekli Makarna’ ile günlük kalori ihtiyacının yüzde 22’sini, karbonhidrat ihtiyacınızın yüzde 34’ünü, protein ihtiyacınızın ise yüzde 28’ini karşılayabiliyorsunuz” ifadelerini kullandı.

SIAL’de Türkiye’yi temsil edecek

Öte yandan 31 Mart-1 Nisan tarihlerinde Paris’te ön elemesi yapılan SIAL World Tour 2016 yarışmasında ‘Arbella Üzüm Çekirdekli Makarna’ Türkiye’yi temsil etme hakkı kazandı. 28 ülkenin en prestijli dergilerinin editörlerinin jüri üyesi olduğu yarışmada kazanan ürün 18 Ekim 2016 tarihinde Paris’te SIAL 2016 Uluslararası Gıda Maddeleri Fuarı çerçevesinde yapılacak ödül töreninde açıklanacak. Yarışmanın jürileri arasında Dünya Gıda Dergisi Yazı İşleri Müdür Ayşe Dinçer de bulunuyor.

37-001.jpg

Şef Süleyman Engin hazırladığı özel soslarla  Arbella Üzüm Çekirdekli makarnayı DÜNYA çalışanlarına tattırdı…

www.dunya.com

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın