Dünyanın hedefi ama maaşta kadın-erkek eşitliği 118 yıl sonra…

-
Dünyanın hedefi ama maaşta kadın-erkek eşitliği 118 yıl sonra…

Cinsiyet eşitliği, son olarak Eylül ayında BM Genel Kurulu’nda kabul edilen 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Gündemi’ne bir hedef olarak girse de, Dünya Ekonomik Forumu’nun araştırması, en azından maaşlar konusunda kadın-erkek eşitliğinin 2133 yılına kadar sağlanamayacağını ortaya koydu.

BM Genel Kurulu’nda 193 ülkenin oy birliği ile kabul ettiği Sürdürülebilir Kalkınma İçin 2030 Gündemi’nde yer alan Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’nde 5. sırada “Toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlamak, kadın ve kızları güçlendirmek” yer alıyor.

Ancak her yıl Ocak ayında yapılan Davos toplantıları ile dünyada gündem oluşturan Dünya Ekonomik Forumu’nun (WEF) küresel ölçekteki son araştırması, maaşlar konusunda bu hedefe 2030 bir yana, bu tarihten 100 yıl sonra bile ulaşılamayacağını gösterdi.

WEF’in cinsiyet eşitliği endeksi, kadınların ekonomik ve siyasi hayata katılımına ve eğitim-sağlık gibi sosyal hizmetlere erişimlerine odaklanıyor.

Kadınların sağlık, eğitim, ekonomi ve politika katılım konularının küresel ölçekte incelemesi sonucu hazırlanan rapora göre, kadın ve erkeklerin aynı işte eşit ücret almaları ancak 118 yıl sonra, yani 2133 yılında sağlanabilecek.

Kadın-erkek eşitliğini en iyi sağlayan ülkeler listesinin ilk üç sırasında İzlanda, Norveç ve Finlandiya, son üç sırasında Suriye, Pakistan ve Yemen’in yer aldığı sıralamada Türkiye’nin yeri; 145 ülke arasında 130’un sıra. Türkiye’de bir erkeğin 100 dolar kazandığı işi yapan kadın, 80 dolar alıyor.

İngiliz yayın kuruluşu BBC de, bu hafta başlayan 100 Kadın sezonu çerçevesinde, dünyada erkekler ile kadınlar arasındaki eşitsizliğin ne boyutta olduğunu göstermek amacıyla interaktif bir rehber hazırladı. Cinsiyet eşitliği indeksinde ilk 10 sıralaması; İzlanda, Norveç, Finlandiya, İsveç, İrlanda, Ruanda, Filipinler, İsviçre, Slovenya ve Yeni Zelanda.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir