Dünyanın en eski buğdayı incelendi; Ortaya çıkan sonuç şaşırttı

-
Dünyanın en eski buğdayı incelendi; Ortaya çıkan sonuç şaşırttı

Dünyanın en eski buğday örneği olan antik Çatalhöyük buğdaylarının DNA analiz sonuçları şaşırttı. Buna göre,  8400 yıllık çeşitler modern buğdaylarla şaşırtıcı derecede benzerlik taşıyor. Neolitik döneme ait bulgular, tarımın tarih sahnesine çıktığı ve ilk yerleşik toplulukların oluşmaya başladığı döneme işaret ediyor. Çatalhöyük’te dünyanın en eski buğday örneği 2009 yılında ODTÜ’lü araştırmacılarca bulunmuş ve ekmeklik buğday tarımının ilk olarak Çatalhöyük bölgesinde başladığı belirlenmişti.

catalhoyuk-bugday-gidahattiAraştırmacılar, dünyanın bilinen en eski buğday örneklerini oluşturan bu kömürleşmiş tohumların DNA dizisinin ortaya çıkardı. Ortaya konulan genetik verilere göre, binlerce yıllık antik buğdayların modern kabuklu buğdaylarla, şaşırtıcı ölçüde benzer özellikler taşıdığını gösteriyor.

İnsanlığın kaderini değiştiren tohumlar

Tarımın ortaya çıkışı ile insanlığının kaderinin değiştiği Neolitik döneme ait Çatalhöyük buğdayının sırrı ortaya çıkarıldı. Dünyanın en eski kentlerinden biri sayılan Çatalhöyük’te bulunan 8400 yıllık buğday tohumlarının genetik yapısı tarımın evrimine dair ipuçları veriyor.

Konya-Çatalhöyük, Malatya-İmamoğlu höyüğü ve Ağrı-Patnos’ta yapılan kazılara ortaya çıkarılan buğdaylar Neolitik döneme tarihleniyor. Bu dönem, tarımın tarih sahnesine çıktığı ve ilk yerleşik toplulukların oluşmaya başladığı bir dönem olarak kabul ediliyor. Kalıntılar, buğday bitkisinin yerleşik yaşama geçmede büyük önem taşıdığını yönünde kanıtlar sağlıyor.

catalhoyuk-bugdaylari-gidahattiEkmeklik buğday Çatalhöyük’te ortaya çıktı

Çatalhöyük’te dünyanın en eski buğday örneği 2009 yılında ODTÜ’lü araştırmacılarca bulunmuştu. Bu tohumlar üzerine yapılan çalışmalar, ekmeklik buğday tarımının ilk olarak Çatalhöyük bölgesinde başladığını ortaya koymuştu. Uzmanlar, 12 bin yıl öncesine dayanan buğdayın gelişiminde Çin ve Kore coğrafyasının da büyük rol oynadığı görülüyor.  Anadolu coğrafyası ise buğdayın binyıllardır temel tahıl ürünü olduğu Avrupa kıtasına yayılımı konusunda kilit rol oynuyor.

Neolitik Dönem nedir?

Neolitik Devrim ya da Tarım Devrimi olarak adlandırılıyor. İnsan topluluklarının tarıma geçişlerindeki ilk dönem olan ve bu toplumların sosyo-ekonomik yapılarında devrimsel dönüşümler yaratan süreç olarak kabul ediliyor. Bu süreç ayrıca, antik-donem-bugday-gidahattiinsan topluluklarının avcılık ve toplayıcılıktan tarıma ve bir daha bırakmamak üzere yerleşik düzene geçişlerini de temsil ediyor.  2,5 milyon yıllık insanlık tarihinde çok önemli bir dönüm noktası olan bu dönem,  insanlığın avcılık-toplayıcılık düzeninden, ihtiyaçlarını karşılamak için yaşadığı çevreyi aktif olarak değiştirmesine işaret ediyor. Arkeolojik veriler, çeşitli bitki ve hayvan evcilleştirmelerinin dünya genelinde altı farklı bölgede, birbirinden etkilenmeksizin bağımsız olarak, 10 bin ile 7 bin yıl öncesinde gelişme gösterdiğini ortaya koyuyor.  Bilinen en eski kanıtlar bu bölgelerin Güneybatı Asya, Güney Asya, Kuzey ve Orta Afrika ile Orta Amerika’nın, tropik ve subtropik kuşaklarında yer aldığı yönünde. Ancak Neolitik Devrim, şu ya da bu sayıda gıda maddesi üretime tekniğinden çok daha fazlasını ifade ediyor.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir