Dünyadaki çocukların yarıdan fazlası “öğrenemiyor”

-
Dünyadaki çocukların yarıdan fazlası “öğrenemiyor”

Birleşmiş Milletler Eğitim Bilim ve Kültür Teşkilatı (UNESCO), dünya çapında yaklaşık 617 milyon çocuğun okuma ve matematikte asgari yeterlilik seviyelerini yakalayamadığını ve bu durumun sürdürülebilir kalkınma hedeflerine ulaşmayı tehdit edecek bir “öğrenme krizinin” işareti olduğunu bildirdi.

BM Eğitim Bilim ve Kültür Teşkilatı (UNESCO) tarafından yayınlanan raporda, 387 milyon ilkokul çağında çocuk ile 230 milyon ortaokul çağındaki çocuğun okuma ve matematikte asgari yeterlilik sağlayamayacağı açıklandı.

afrika-ogrenci-gidahatti

Fotoğraf: Deshan Tennekoon/World Bank

UNESCO İstatistik Enstitüsü Direktörü Silvia Montoya, “Bu rakamlar hem insan potansiyelinin boşa gitmesi hem de sürdürülebilir kalkınma hedeflerine ulaşma ihtimali açısından şaşırtıcı” ifadesini kullandı.

Okula gidiyorlar ama okuyamıyorlar! 

Rapora göre, Sahra Altı Afrika’da 202 milyon ilk ve orta okul seviyesindeki çocuk, temel konuları dahi öğrenemiyor. Bu bölgede yaşları 6 ila 14 arasında değişen çocukların yüzde 90’ı okuma ve matematikte asgari yeterlilik seviyesini yakalayamayacak.

unesco-afrika-ogrenci-gidahattiOrta ve Güney Asya’da çocukların yüzde 81’i, yani 241 milyon çocuk okumayı ve matematiği öğrenemiyor.

Raporda öğrenemeyen çocukların üçte ikisinin okula gittiği belirtiliyor. Yeterli seviyede okuyamayan ilkokul çağındaki 387 milyon çocuğun 262 milyonunu okula giden çocuklar oluşturuyor. Ortaokul seviyesinde ise hali hazırda okullu olan 137 milyon çocuk yeterli seviyede okuyamıyor.

Eğitimdeki başlıca sorunlar

Okula erişim sağlayamamak, çocukların okula devamını sağlayamamak ve okulda niteliksiz ve kalitesiz eğitim bu durumun üç başlıca nedeni olarak raporda sıralanıyor.

silvia-montoya-unesco-gidahatti

UNESCO İstatistik Enstitüsü Direktörü Silvia Montoya

Silvia Montoya, rapordaki bulguların nitelikli eğitime yatırım yapılmasının gerekliliği konusunda uyarı niteliğinde olduğunu kaydetti.

Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerinin dördüncüsü olan Nitelikli Eğitim Hedefi; herkesin kapsayıcı ve eşit nitelikli eğitime ulaşmasını, insanların yaşamları boyunca eğitim fırsatlarına erişebilmesini amaçlıyor.

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir