Dünyada 18,7 milyon çocuk aşılanmıyor

-
Dünyada 18,7 milyon çocuk aşılanmıyor

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), dünya genelinde yaklaşık 18,7 milyon bebeğe, yani her beş çocuktan birine, difteri, boğmaca ve tetanos gibi önlenebilir hastalıklara karşı aşı yapılamadığını bilirdi. DSÖ,  aşıyla her yıl 2 ila 3 milyon kişinin ölümü engellendiğine dikkat çekerek, küresel aşı eylem planının başarılı bir şekilde uygulanmasıyla 1,5 milyon kişinin daha ölümünün önüne geçilebileceğine işaret etti.

DSÖ, 24-30 Nisan arasında kutlanan Dünya Bağışıklama Haftası öncesi yaptığı açıklamada, küresel aşılama eylem planıyla milyonlarca ölümün önüne geçilebileceğine dikkati çekti. Örgüte göre, aşıyla her yıl 2 ila 3 milyon kişinin ölümü engelleniyor. Küresel aşı eylem planının başarılı bir şekilde uygulanmasıyla 1,5 milyon kişinin daha ölümünün önüne geçilebilir.

asi-cocuk-gidahatti

Ancak örgüt, dünya genelinde hala yaklaşık 18,7 milyon bebeğe, yani her beş çocuktan birine, difteri, boğmaca ve tetanos gibi önlenebilir hastalıkların aşısının yapılamadığına işaret etti.

Çocuklarda ve hamilelerde antibiyotik kullanımı zararlı mı?

asi-bebek-gidahatti

DSÖ’den yapılan açıklamada, tüm dünyada mevcut aşılara erişimi 2020’ye kadar sağlamak ve küresel aşılama hedeflerini gerçekleştirmek için ülkelere daha fazla adım atmaları ve aşı yapılamayan daha fazla çocuğa erişmeleri çağrısında bulunuldu.

bebek-ve-asi-gidahatti

Difteri, boğmaca ve tetanos gibi aşılara erişemeyen çocukların yüzde 60’ından fazlası Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Etiyopya, Hindistan, Endonezya, Irak, Nijerya, Pakistan, Filipinler, Uganda ve Güney Afrika’da yaşıyor.

Difteri nedir?

Difteri, halk arasında kuşpalazı olarak da bilinen, corynebacterium diphteriae isimli mikroorganizmanın boğaz, burun, göz vederideki yaralarda yerleşmesiyle ortaya çıkan bulaşıcı bir hastalık. Bebeklerin 2-4 ve 6. aylarında tatbik edilen DBT karma aşısı içinde yer alan ve difteri mikrobunun toksininin zayıflatılmasıyla yapılan difteri aşısının yaygın olarak kullanılmasıyla, günümüzde aşılanmayanlarda tek tük ortaya çıkan bir hastalıktır.

Boğmaca nedir?

Boğmaca, hızlı gelişen ve çok bulaşıcı bir enfeksiyon hastalığı. Çoğunlukla 1 ila 4 yaşları arasındaki çocuklarda çok görülür. Aşırı öksürme, kusma, bulantı, kan öksürmesi ile kendini gösterir. Bütün çocuklara yapılması gereken boğmaca aşısı genellikle difteri ve tetanos aşılarıyla birleştirilerek uygulanır.

Dünya Sağlık Örgütü’nden kirlenmiş gıda uyarısı

Tetanos nedir?

Tetanos  ya da kazıklı humma, gram-pozitif, anaerobik bir basil olan Clostridium tetani bakterisinden ileri gelen ve çizgili kaslarda uzun süreli sertleşme ve kasılmayla belirginleşen toksik ve ölümcül bir enfeksiyon hastalığı. Toprakta yaşayan Clostridium tetani, derideki bir yara, çizik vb (portantre) aracılığıyla organizmaya girmesinden kaynaklanan hastalıkta, giriş noktasında üreyen basilin çıkardığı toksinlerin organizmanın her yanına dağılması sonucunda 2-12 gün süren kuluçka döneminin ardından, önce çene kaslarında görülen ağrılı kas kasılmaları (çene kilitlenmesi) bütün vücuda yayılır. Tedavi edilmezse çok ağrılı kasılma nöbetleriyle sürer ve ölümle sonuçlanır.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

 

 

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir