Dünya sular altında kalacak!

-
Dünya sular altında kalacak!

G20 Zirvesi ve Aralık ayında Paris’te yapılacak İklim Değişikliği Zirvesi öncesinde iklim değişikliğinin tüm boyutlarının ele alındığı İklim Forumu’nda, 21. yy sonunda yaz aylarında Kuzey Kutbu’nda hiç buz olmayacağı, deniz seviyesinin yükselmesinin toprağı etkileyeceği, sahil bölgelerinin yok olacağı ve büyük şehirlerin su altında kalacağı bildirildi.

İklim Forumu (2)İklim değişikliğine karşı Türkiye’nin ve dünyanın dört bir yanından sosyal hareketleri, doğaseverleri bir araya getiren İklim Forumu, Boğaziçi Üniversitesi’nde 12-13 Kasım 2015 tarihlerinde yapıldı.

İki gün boyunca düzenlenen seminer ve forumlarda, G20 Zirvesi ve yeni bir iklim politikasının belirleneceği Paris İklim Zirvesi öncesinde iklim değişikliğinin tüm boyutları ele alındı. Uzmanlar, sıcaklığın giderek artmaya devam ettiğinin altını çizerek, 21. yy sonunda insanlığın büyük bir felaketle karşı karşıya kalacağı uyarısında bulundular.

Forumun “İklim Değişikliğinin Bilimsel Temelleri ve IPCC’nin Rolü” oturumunda konuşan Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli’nin (IPCC) Başyazarı Thomas Stocker, “Son 30 yıl içinde sıcaklık giderek artmaya devam ediyor. Bugün 1850’dan bu yana dünya en yüksek sıcaklığa ulaştı. 21. yy sonunda insanın daha önce hiç görmediği bir durumla karşılaşacağız. Yaz aylarında Kuzey Kutbu’nda hiç buz olmayacak. Deniz seviyesinin yükselmesi toprağımızı etkileyecek. Sahil bölgeleri yok olacak, büyük şehirler su altında kalacak. Her ülkenin buna adapte olması beklenemez. Yüz milyonlarca insan topraklarını terk edecek” dedi.

İklim Forumu“Köylü Tarımı ve Gıda Egemenliği Paneli”nde konuşan Topraksız Köylüler Hareketi’nden Themba Chauke ile Çiftçiler Sendikasından Adnan Çobanoğlu ise iklim değişikliğine karşı küçük çiftçiler desteklenerek gıdada tekelleşmeye son verilmesi gerektiğini belirttiler. Themba Chauke, “Gıda sisteminde çok fazla gereksiz paketleme yapılıyor. Çok fazla yiyoruz ve atık üretiyoruz. Gıda eskiden tüketim için üretiliyordu. Endüstriyel tarımdan sonra her şey değişti. Tüm işi makineler yapıyor ve üretimin her evresinde fosil yakıt kullanılıyor” şeklinde konuştu.

1988’de BM’ye bağlı olarak faaliyet gösteren iki uzman kuruluş olan Dünya Meteoroloji Örgütü (WMO) ve Birleşmiş Milletler Çevre Programı (UNEP) tarafından, iklim değişikliği konusunda yol göstermek amacıyla kurulan IPCC’nin Türkiye’nin de aralarında olduğu 195 üye ülkesi var. 2007’de Nobel Ödülü alan panel, bugüne kadar beş rapor hazırladı.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir