Dünya şekercileri Londra’da buluştu

-
Dünya şekercileri Londra’da buluştu

Uluslararası Şeker Örgütü’nün (ISO) her yıl düzenlediği seminerlerin 24’üncüsü 17 Kasım’da İngiltere’nin Başkenti Londra’da başladı.

ISO Seminer1Geçen yıl düzenlenen 23’üncü ISO Semineri, şeker ve etanol konusunda yenilikçi fikirlere odaklanmış, “çerçevenin dışında” düşünmeyi ve şeker pazarının içinden geçtiği sıkıntılı döneme ışık tutmayı amaçlamıştı. 2015’in fiyatlar ve pazar açısından bir dönüm noktası olacağı düşünülürken, biriken stoklar, kısa vadede rahatlama beklentilerini boşa çıkardı. Küresel pazarda geleceği sınırlayan bu belirsizlik nedeniyle, 24. ISO Semineri, ciddi önem taşıyan ve henüz cevaplanmamış sorulara eğilmesi nedeniyle “Daha tatlı bir geleceğe doğru mu gidiyoruz?” (Moving towards a sweeter future?) başlığını aldı.

Şeker konusunda dünyanın önde gelen uzmanlarının günümüzde yaşanan sorunlara yönelik değerlendirmelerini paylaşacağı seminerin başkanlığını, Güney Afrika şeker sektörünün liderlerinden, Dünya Pancar ve Kamış Üreticileri Derneği (WABCG) Başkanı Roy Sharma yapıyor.

ISO Seminer2ISO’nun şeker sektöründe uluslararası bilgi paylaşımı, şeker konusundaki sorunlar ve beklentileri ortaya koyarak çözüm ve tahminleri paylaşmak amacıyla düzenlediği seminere, Türkiye’den Şeker Kurumu Başkanı Dr. Hüsnü Tekin’in yanı sıra Nişasta ve Glikoz Üreticileri Derneği (NÜD) Başkanı Rint Akyüz’ün de aralarında olduğu kalabalık bir heyet katılıyor.

Seminer Başkanı Roy Sharma ve ISO Direktörü José Orive’in açılış konuşmalarıyla başlayan 24. ISO Semineri’nin ilk gününde “Şeker Piyasasına Küresel Bakış” başlığı altında, yatırımcıların şeker ve tatlandırıcılara bakışı, Brezilya, Çin ve Hindistan’da şeker sektörünün gelişimi, şeker konusundaki iletişim çalışmaları, şeker pancarı üretiminde verimlilik, tüketici görüşleri masaya yatırılıyor. İlk gün çalışmaları, verilecek resepsiyon ile sona erecek.

Seminerin ikinci gününde ise Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ve Dünya Şeker Araştırmaları Örgütü temsilcilerinin katılımıyla şekerin beslenmedeki yerinin tartışılacağı oturumun ardından Sürdürülebilirlik Paneli yapılacak. Avustralya ve Uzak Doğu Şeker Piyasalarının ele alınacağı oturumun ardından seminer, NAFTA bölgesinde şeker üretimindeki gelişmelerin konuşulacağı oturumla sona erecek.

1992 yılında kabul edilmiş olan Uluslararası Şeker Anlaşması’ndaki (ISA) hedeflere ulaşılması amacıyla çalışmalar yürütmek üzere kurulan Uluslararası Şeker Örgütü (ISO), önde gelen üretici, tüketici ve şeker ticareti yapan ülkelerin küresel düzeyde görüş alış verişi yapmasına olanak sağlayan uluslararası bir platform işlevine sahip. Yılların birikimi ile sunduğu istatistik bilgileri ve analizler sayesinde pazarın şeffaflığına önemli katkı sağlayan örgüt, şeker pazarı ile ilgili sorunlar konusunda bilgi ve bilinci artırmak amacıyla yıllık seminerler düzenliyor, önemli konularda atölye çalışmaları gerçekleştiriyor.

Faaliyet alanını sürekli genişleten ISO, son yıllarda, geleneksel ilgi alanları olan şeker istatistikleri, kısa ve uzun vadede tahminler ile pazar analizlerine ek olarak; şeker ve sağlık, şeker ve çevre, şekerin A vitamini ile zenginleştirilmesi, organik şeker gibi konulara da odaklanıyor.

ISO’ya üye 87 ülke dünya şeker üretiminin %86’sını, şeker tüketiminin %68’ini, dünya ihracatının %94’ünü, ithalatının ise %41’ini karşılıyor. Türkiye, 21 Ocak 1998’den beri ISO üyesi.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir