Dünya şeker sektörünün kalbi, İstanbul’da atacak

-
Dünya şeker sektörünün kalbi, İstanbul’da atacak

Uluslararası Şeker Örgütü ISO 49. Konsey Toplantısı, Şeker Kurumu ev sahipliğinde İstanbul’da gerçekleştirilecek. Toplantının bu yılki teması, “Şeker: Gerçekler ve Efsaneler”.

Türkiye’nin de içinde bulunduğu 87 üyesi bulunan Uluslararası Şeker Örgütü ISO 49. Konsey Toplantısı, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık’ın katılımıyla, Şeker Kurumu ev sahipliğinde 24-27 Mayıs 2016 tarihleri arasında Hilton Bomonti Otel İstanbul’da yapılacak.

iso-istanbul-gorsel-gidahatti

Beslenme ve sağlıkta şeker algısı

Uluslararası Şeker Örgütü 49. Konsey Toplantısı çerçevesinde “Şeker: Gerçekler ve Efsaneler (Sugar: Facts vs Myths)” ana teması altında şekerin beslenme ve sağlığa ilişkin algısı ve sürdürülebilirlik alt başlıkları tartışılacak. Toplantıya, her biri alanında uzman yerli ve yabancı isimler konuşmacı olarak katılacak.

iso-gidahatti

Şeker Kurumu’nun konuya ilişkin açıklamasında, organizasyonun ülkemizin kendisini dünya şeker piyasasının merkezinde konumlandırmasında fırsatlar sunacağına işaret edildi. Açıklamada, şunlar kaydedildi:

İmalat sektörünün faaliyet koşullarında kötüye gidiş sinyali

“Organizasyon, uluslararası mecrada ülkemiz şeker politikalarına yön verecek, paydaşlarımıza ise ulusal ve uluslararası bir platformda kendilerini tanıtma imkânı sağlayacaktır. Ayrıca toplantı sonucunda elde edilecek bilgiler ışığında sektörün küresel bir bakış açısıyla değerlendirilme fırsatı sunulacaktır. ISO Konsey toplantısının ev sahipliği hakkının Kurumumuz tarafından ülkemize kazandırılması, her alanda hızlı bir yükseliş trendi yakalayan ülkemizin gücünün bir yansımasıdır.

Dünyanın dört bir yanından üye ülke temsilcilerinin katılacağı ve İstanbul’da gerçekleştirilecek ISO 2016 Konsey toplantısı, şeker sektöründe yaşanabilecek değişimler ile şekerin sürdürülebilirliğinin, sağlık açısından etkilerinin ve şeker algısındaki hataların kapsamlı bir şekilde tartışılabileceği bir platform olması nedeniyle şeker sektörü için büyük önem taşımaktadır.”

Açıklamada, Şeker Kurumu’nun, uluslararası organizasyonlar konusunda oldukça tecrübeli ve güvenilir bir ülke olan Türkiye’nin bu profiline yakışır bir şekilde ISO 2016 Mayıs Konsey toplantılarını layıkıyla gerçekleştireceği ifade edilerek, toplantının sektöre, üreticiler ve sanayicilere hayırlı olması temennisi dile getirildi.

Ar-Ge merkezlerinde istihdama devlet desteği geldi

Dünya şeker üretiminin yüzde 90’ına yakını temsil eden, ülkemizin de aralarında bulunduğu 87 üyeye sahip, Londra merkezli Uluslararası Şeker Örgütü’nün (ISO), yılda iki kez üye ülkelerin katılımıyla gerçekleştirdiği toplantılarda, dünya şeker piyasalarına yön veren güncel veriler değerlendirilip, konusunda uzman kişilerce şeker sektörünün geleceğine ilişkin değerlendirmeler yapılıyor.

iso-konsey-2016-gidahatti

Son olarak 16-20 Kasım 2015 tarihlerinde Londra’da gerçekleştirilen toplantıda, ISO 2016 Mayıs Konsey Toplantısı için oybirliği ile İstanbul ev sahibi olarak seçildi. 2016 yılı boyunca ISO toplantılarının dönem başkanlığını da Türkiye Şeker Kurumu Başkanı Hüsnü Tekin yapacak.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir