Dünya Sağlık Örgütü’nden kirlenmiş gıda uyarısı

-
Dünya Sağlık Örgütü’nden kirlenmiş gıda uyarısı

Dünya Sağlık Örgütü (World Health Organization – WHO), gıda kaynaklı hastalıkların küresel yüküne ilişkin raporunu yayınladı. Kirlenmiş gıdaların neden olduğu hastalıklardan her yıl 420 bin kişinin hayatını kaybettiği belirtilen raporda, bu sayının 125 bininin çocuklardan oluştuğu kaydedildi.

gida-www.gidahatti.comDünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) gıda kaynaklı hastalıkların küresel ölçekteki sonuçlarına ilişkin raporu, çarpıcı sonuçlar ortaya koydu.

Temiz, hijyenik gıda tüketiminin önemini ortaya koyan rapora göre, kimyasallar, bakteri, virüs, parazit ve toksin gibi maddelerle kirlenen gıdaların tüketilmesi sonucu, her yıl 600 milyon kişi hastalanıyor. Bu da dünyada her 10 kişiden birinin kirlenmiş gıda tüketimi nedeniyle hastalandığı anlamına geliyor.

Kirlenmiş gıdaların neden olduğu hastalıklardan her yıl 420 bin kişinin hayatını kaybettiği bilgisine yer verilen DSÖ Raporu, özellikle dünya nüfusunun yüzde 9’unu oluşturan 5 yaş altı çocukların, kirlenmiş gıda tüketiminden olumsuz etkilendiğini ortaya koydu. Rapora göre, kirlenmiş gıdalardan ölen 420 bin kişinin 125 binini 5 yaş altı çocuklar oluşturuyor.

Kirlenmiş gıda tüketiminin yol açtığı çeşitli hastalıklar arasında ishal vakaları öne çıkıyor. Buna göre, kirlenmiş gıda tüketiminden dolayı her yıl 550 milyon kişi ishale yakalanıyor. Tüm dünyada 96 bini çocuklar olmak üzere 230 bin kişi ishal nedeniyle hayatını kaybediyor.

Rapor, gıda kaynaklı hastalıklar ve ölümlerin en çok Afrika ve Güneydoğu Asya’da yaşandığını da gösterdi.

DSÖ’nün raporu, gıda güvenliği konusunda artık tüm dünyada kabul gören “Tarladan ya da çiftlikten çatala” yaklaşımının da ne kadar önemli olduğunu bir kez daha ortaya koydu

Gıdaların daha hammadde tedarikinden başlamak üzere hijyenik koşullarda üretimi; sonrasında da gerekli koşullar altında satış noktalarına ulaştırılması, depolanması ve nihayet uygun koşullarda tüketiciye sunulması; tüketicilerin de gıdaların belirtilen sürelerde tüketimi ve yine belirtilen koşullarda saklanmasına özen göstermesi gerekiyor.

Üretimden tüketime gıda tedarik zincirinin her aşamasında hijyen koşullarının gözetilmesinin yanı sıra gıdaların ambalaj içinde tüketiciye sunulması da, hastalık yapıcı etkenlerin bulaşmasının önlenmesinde büyük önem taşıyor.

DSÖ’nün gıda kaynaklı hastalıkların sonuçlarına ilişkin son raporunda ortaya konulan veriler, gıdanın güvenilir tüketiminin öneminin altını da bir kez daha çizdi.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın