Dünya Makarna Şampiyonası için geri sayım başladı

-
Dünya Makarna Şampiyonası için geri sayım başladı

İtalyan gıda devi Barilla, dünyanın dört bir yanından yeni yetenekleri ve tanınmış şefleri beşinci kez Parma’da yapılacak Dünya Makarna Şampiyonası’nda ağırlayacak. İtalyan gastronomi kültürünün tüm dünyaya yayılmasında bir merkez olan ‘Yemek Vadisi’nde gerçekleştirilecek etkinlikte Türkiye’den 3 şef, Davide Oldani başkanlığındaki jüri karşısında hünerlerini sergileyecek. İki gün sürecek zorlu mücadelede geleneksel İtalyan makarnası ile dünya mutfaklarının tatları arasında en iyi kombinasyonu yaratan şef, şampiyonayı kazanacak.

Academia Barilla tarafından bu yıl 9-11 Haziran tarihleri arasında beşincisi gerçekleştirilecek . Dünyanın dört bir yanından geleneksel lezzetlerin, İtalyan makarnası ile buluştuğu etkinliğin ilk günü 10 genç yetenek, ikinci günü ise dünyaca ünlü 25 şef hünerlerini sergileyecek.

barilla-dunya-makarna-sampiyonasi-4-gidahatti

Türkiye’ye birinciliği getiren şef yeniden sahnede

Organizasyon UNESCO’nun kısa süre önce gastronomi alanında ‘Yaratıcı Şehirler Ağı’na dahil ettiği Parma’da, İtalyan gastronomi kültürünün tüm dünyaya yayılmasına adanmış uluslararası bir merkez olan “Yemek Vadisi”nde gerçekleştirilecek.

Zorlu mücadelede Türkiye’yi ‘Genç Yetenekler’ kategorisinde Yusuf Gülyiyen, ‘Star Chef’ kategorisinde ise Murat Aslan (Big Chefs) ve geçen yılın şampiyonu Daniel Evangelista (Pepperoncini) temsil edecek.

barilla-dunya-makarna-sampiyonasi-gidahatti

Dünyaca ünlü 25 şef en iyi tarifleriyle yarışacak

Yarışma, ALMA’nın (Gualtiero Marchesi Uluslararası İtalyan Mutfağı Okulu) en iyi mezunları arasından seçilen 10 genç yeteneğin, ikonik Spagetti No.5 kullanarak en iyi yemek tarifini oluşturmak için birbirlerine meydan okumasıyla başlanacak.

Kazanan yarışmacı, Marano Vicentino’daki restoranında ilk Michelin yıldızını alan 25 yaşındaki Lorenzo Cogo’nun başkanlığını yaptığı “teknik” jüri tarafından duyurulacak. Etkinliğin ikinci günü dünyanın beş bölgesinden 25 şef, en iyi makarna tariflerini jürinin beğenisine sunacak.

Dünyaca ünlü şef, sanatçı, gıda uzmanlarının oluşturduğu jüri karşısında şefler, görüntü, makarna iyileştirme, damak tadı, içeriğinin sağladığı uyum, yaratıcılık ve yenilik gibi katı kriterlerde değerlendirilecek. Yıldız şef Davide Oldani’nin de yer aldığı jüri, yıldız şefi 11 Haziran’da açıklayacak.

barilla-dunya-makarna-sampiyonasi-2-gidahatti

“Makarnanın benzersiz kimliğini vurgulamak kolay değil”

Makarnanın orijinal pop mutfağının en tipik ve en popüler kabul edilen içeriği olduğunu belirten dünyaca ünlü şef Davide Oldani, “Makarnanın yaratıcı bir şekilde kullanılması ve benzersiz kimliğini vurgulamak en büyük şeflerin dahi zorlandığı alanlardan biri. Dünya Makarna Şampiyonası’na katılan yarışmacıların, bu temel gıda maddesini dünya dillerinde konuşturmayı nasıl başaracaklarını görmeyi merakla bekliyorum” dedi.

barilla-dunya-makarna-sampiyonasi-3-gidahatti

Gastronomi alanındaki en önemli etkinlikler arasında gösterilen şampiyona ile ilgili olarak Barilla Grup Başkan Yardımcısı Paolo Barilla ise şunları kaydetti;

“Makarna; sağlıklı beslenme, paylaşma keyfi, lezzet ve gezegen için sürdürülebilir olması sayesinde, pek çok üründen farklı olarak çok yönlülüğe sahip bir ürün. Bu yıl beşincisini gerçekleştirdiğimiz organizasyonda ilk kez, genç yeteneklere de kendilerini gösterebilecekleri bir alan açtık. Dünya Makarna Şampiyonası ile makarnayı yalnızca bir ürün olarak değil, kültürel değerleriyle de en özel ve başarılı şekilde kullanan şefleri ödüllendirmeye devam edeceğiz.”

Dünya Makarna Şampiyonası ile birlikte, Parma, Barilla ortaklığı ile Gola Gola Festivali’ne de ev sahipliği yapacak. Yemek temasıyla oluşturulan üç günlük etkinlik, Emilia bölgesinin bu özel şehrini bir açık hava etkinlikleri sahnesine dönüştürecek.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın