Dünya liderlerine “Ticareti kolaylaştırın” çağrısı

-
Dünya liderlerine “Ticareti kolaylaştırın” çağrısı

Küresel iş dünyasını temsil eden B20, 15-16 Kasım 2015 tarihlerinde Antalya’da düzenlenecek G20 Zirvesi’ne katılacak dünya liderlerine; Ticareti Kolaylaştırma Anlaşması’nın onaylanması, küresel finansman reformunun tamamlanması, altyapı stratejilerini belirlemeleri ve Dünya KOBİ Forumu’nun tanınması çağrısında bulunacak.

B20 Türkiye ve TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu ile küresel çalışan kesimi temsil eden L20’nin Türkiye Başkanı ve Türk-İş Başkanı Ergün Atalay’ın düzenlediği basın toplantısında, B20’nin G20 Devletlerine önerileri kamuoyu ile paylaşıldı.

Konuşmasında Antalya’daki zirvenin önemine dikkat çeken Hisarcıklıoğlu, “Obama, Putin, Merkel, Şi Jiping başta olmak üzere tüm dünya liderleri Türkiye’ye geliyor. Dünyanın gözü kulağı burada olacak. Antalya’da kurulacak masada küresel ekonominin geleceğine karar verilecek” dedi. Hisarcıklıoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Son altı yıldır küresel büyümede istikrarı yakalayamıyoruz. Dünyanın bir tarafı toparlanırken, öbür tarafı kötüye gidiyor. Önce ABD ve Avrupa başta olmak üzere merkez ülkelerde sorun vardı. Onlar toparlanmaya başladı. Ama bugün, gelişmekte olan ülkeler sıkıntı yaşıyor. Hepimiz gözümüzü dikmiş, ABD Merkez Bankası FED’e bakıyoruz. Faizi artırdı mı, artıracak mı, resmen toto oynuyoruz. Geçmiş yıllarda ticaret, küresel büyümenin motoruydu. Şimdi ise ticaret istediğimiz gibi artmıyor. Bu da korumacı politikaları körüklüyor.”

Türkiye’nin böyle bir dönemde G20 Başkanlığını yaptığını belirten Hisarcıklıoğlu, “Bu sorunlar, hafta sonunda Antalya’da tartışılacak, küresel ekonomiye Türkiye’den yön verilecek. Yaklaşık 1 yıldır Türkiye çok önemli bir sürece ev sahipliği yapıyor. Biz de bu süreçte iş dünyası olarak B20’de önemli bir rol üstlendik. Küresel iş dünyasına liderlik yaptık” diye konuştu.

Tüm bu sürecin sonunda iş dünyasından gelen binlerce öneriyi ve yaklaşık 700 sayfalık raporu süzerek, önceliklendirerek 19 öneri hazırladıklarını bildiren Hisarcıklıoğlu, Antalya Zirvesi’nde G20 liderlerinden bazı isteklerini şöyle sıraladı:

“Bunlardan ilki küresel ticarete ilişkin. Son yıllarda küresel ticaret pastası büyümüyor. OECD verilerine göre bu sene ticaret büyümesi %2’nin altına geliyor. Normalde bunun %4’ler civarında olması lazım. Sadece kriz dönemlerinde gördüğümüz bir ticaret yavaşlamasıyla karşı karşıyayız. Çarklar dönmüyor, pasta büyümüyor. Onun için de herkes korumacılık önlemlerine sarılmış durumda. ABD’nin TPP, TTIP gibi büyük ticaret anlaşmalarına böyle bakmak lazım. ABD, Avrupa bile iç piyasasasını Çin, Hindistan gibi ülkelerin rekabetinden korumaya çalışıyor. Bu hayra alamet bir gidiş değil. Korumacılıktan kimse kazanamaz. Ticaret artmalı ki, huzur ve bolluk olsun.

Bunun için bir çözüm var. Dünya Ticaret Örgütü nezdindeki Ticaretin Kolaylaştırılması Anlaşması’nı (TFA) bir an önce yürürlüğe sokmalıyız. Liderlerden ilk talebimiz bu. Ticaretin önünü açın. Şu ana kadar sadece 19 ülke imzaladı. Bunu biran önce tamamlamaları lazım.

İkinci talebimiz finansmana ilişkin. 2008’den beri küresel finansal sistem büyük bir reforma tabi tutuluyor. Bankaların nasıl kredi verecekleri vs. yeni kurallara tabi tutuluyor. Ama, reform süreci maalesef 7 yıldır tamamlanamadı. Sermaye yeterlilikleri gibi en çetrefilli konularda kararlar alınamadı.

B20’de de Citi, Morgan Stanley, BBVA, Standard Chartered gibi dünyanın en büyük bankaları var. Tek bir şey istiyorlar. B20 olarak ‘En kötü karar, kararsızlıktan iyidir’ diyoruz. Artık, reformu tamamlayın da önümüzü görelim istiyoruz. Tüm ülkelerin ortak bir şekilde uygulayabileceği biçimde mevcut regülâsyonları revize edilmesi, tekrar yüksek büyüme rakamlarının sağlanması için kritik bir önem taşıyor.

Üçüncü önerimiz altyapı yatırımları ile ilgili. Bu öneri de Türk iş dünyası için çok önemli. Biliyorsunuz Türk müteahhitleri olarak bölgemiz başta olmak üzere tüm dünyada altyapı yapıyoruz. Ama çok ciddi bir sorun var bu alanda. Altyapı yapacak para yok. Daha doğrusu para var da kimse altyapıya güvenip para aktarmıyor. Avrupa’da falan görüyorsunuzdur. 10 yıldır çivi çakılmayan ülkeler var. Türkiye’de böyle bir sorun yok ama gelişmekte olan ülkelerde de çok ciddi bir altyapı krizi ile karşı karşıyayız. Gelecek 15 sene içerisinde ekonomik altyapıdaki açığın 15-20 trilyon dolar olması bekleniyor. Özel sektörün yatırımlarını çekmek bu açığı kapatmak açısından oldukça önemli.

Burada G20 Liderlerinden iki şey istiyoruz. Bir, 10 yıllık, 20 yıllık altyapı stratejilerinizi hazırlayın ve yayınlayın ki, özel sektör olarak önümüzü görelim diyoruz. İki, altyapı yatırımlarına dayalı menkul kıymet ihracatını kolaylaştıracak kamu-özel sektör ortaklık modelleri geliştirin diyoruz. Bu çok önemli. Türkiye’deki bir emeklilik fonunun Vietnam’da yapılan bir baraj projesinin tahvillerini almasından, ya da borsa üzerinden ortağı olmasından bahsediyoruz. Eğer bunu başarırsak, bir devrim olur. Önümüzdeki 100 yılın altyapı finansman sorunu çözülür.

Dördüncü önerimiz ise KOBİ’lere ilişkin. Dünyada işletmelerinin %95’i, istihdamın %60’ı KOBİ. Dönem Başkanlığımızda KOBİ’lere dair attığımız belki de en büyük adım, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, Milletlerarası Ticaret Odası ve Dünya Odalar Federasyonu işbirliğinde kurduğumuz Dünya KOBİ Forumu oldu. G20 liderlerinden de bir talebimiz var. Dünya KOBİ Forumu’nu KOBİ’lerin haklarını savunan uluslararası bir iş örgütü olarak tanıyın ve destekleyin diyoruz. İnşallah, G20 Liderler Bildirgesi’nde Dünya KOBİ Forumu desteklenirse, bu Türkiye’nin en büyük başarılarından biri olacak.

Gördüğünüz gibi iş dünyasının farklı kesimlerini kapsayan çok önemli önerilerimiz var. Diğer önerilerimiz de en az bunlar kadar önemli ve kritik.”

Küresel ekonominin çok kritik bir eşikten geçtiği bu dönemde işveren ve çalışan kesimlerin birlikte hareket etmesinin önemine işaret eden Hisarcıklıoğlu, L20 Türkiye Başkanı Ergün Atalay’la ortak bir deklerasyona imza attıklarını söyledi. Hisarcıklıoğlu, “Ayrı düştüğümüz konulara değil, ortak sorunlarımıza odaklanalım dedik ve çok güzel bir iş çıkardık. Kayıt dışı ile mücadele edin, ekonomi politikalarını yaparken işveren ve çalışanı daha fazla dinleyin dedik. 10 talebimizin tamamı, ortak sorunumuz. Bunun işçisi, işvereni yok. Bunu dünya liderlerine birinci elden teslim edeceğiz. Umarım G20 liderlerinden de bu konularda somut adımlar duyarız” ifadelerini kullandı.

Antalya’da 14-15 Kasım 2015 tarihlerinde yapılan B20 Zirvesi’ne ilişkin de bilgi veren TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, “300 CEO, Yönetim Kurulu Başkanı düzeyinde 500 misafirimiz var. Her G20 ülkesinden iş dünyası liderleri Antalya’da olacak. Türkiye’nin ve Türkiye ekonomisinin tanıtımı için de çok önemli bir fırsat. Pazar sabah da L20 ile ortak düzenlediğimiz bir oturumla Cumhurbaşkanımız ve G20 liderleri ile bir araya geleceğiz. Bahsettiğimiz sorunları ve çözüm önerilerimizi ilk elden kendilerine aktaracağız. Sonrasında kadın mültecilerin sorunlarına ilişkin bir oturum gerçekleştireceğiz” dedi.

B20 Zirvesi’ne katılacak bazı isimler şöyle:

Engie Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Gerard Mestrallet

Nestle CEO’su Paul Bulcke

The Coca Cola Company Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Muhtar Kent

Dünya Ekonomik Forum Kurucusu Klaus Schwab

BBVA Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Francisco Gonzalez

SEB Yönetim Kurulu Başkanı Marcus Wallenberg

Mitsubishi Elektric Yönetim Kurulu Başkanı Kenichiro Yamanishi

Bharti Enterprises Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Sunil Bharti Mittal

PAO Severstal Yönetim Kurulu Başkanı Alexey Mordashov

Rio Tinto Group CEO’su Sam Walsh

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir