Dünya Kupası et tedarikini olumsuz etkileyebilir!

-
Dünya Kupası et tedarikini olumsuz etkileyebilir!

Bu yaz Rusya’da düzenlenecek 2018 Dünya Kupası öncesi Rus yetkililerin almayı düşündüğü bazı katı tedbirler et tedarikini olumsuz etkileyebilir.

Bölge yetkilileri maçların oynanacağı statların ve diğer ilgili spor tesislerinin 100 kilometre yakınına herhangi bir kimyasal, biyolojik, toksik, radyoaktif ve patlayıcı madde getirilmesini yasaklamaya hazırlanıyor.

Alınması planlanan bu karar 25 Mayıs ile 25 Temmuz tarihleri arasında geçerli olacak. Yetkililer güvenlik tedbirlerinin tam olarak nasıl uygulanacağını ve hangi ürünlerin etkileneceğini henüz belirlemedi.

Dünya Kupası tedbirleri üreticileri tedirgin ediyor

Öte yandan bu nakliye kısıtlamalarının; tedarik zincirlerinin et, et işleme tesislerinin ise hammadde bulamamasına yol açacağı yönünde önemli kaygılar var.

Rusya Perakende Firmaları Birliği, Ulusal Et Birliği (NMA) ve bazı diğer gıda endüstrisi kuruluşları; maçlara ev sahipliği yapacak 11 bölgedeki yetkililere başvuru yaparak planlanan nakliye kısıtlamalarının belirlenmesini talep etti.

Ulusal Et Birliği’nin başkanı Sergey Yushin, GlobalMeatNews sitesine yaptığı açıklamada; bu kısıtlamaların farklı şehirlerdeki et piyasalarını nasıl etkileyeceğini belirlemek için kapsamlı bir çalışmaya ihtiyaç duyulduğunu söyledi. Yushin, “NMA olarak yetkililerin uygulanacak kısıtlamaların etkilerine ilişkin ayrıntılı bir öngörüde bulunacağına ve vatandaşları ve işletmeleri ciddi bir sıkıntıya sokmaktan kaçınacağına güveniyoruz. Bir şekilde dükkanlarda et bulunamayacak bir durum yaşanmayacağını düşünüyoruz.

2018 Rusya Dünya Kupası maçlarının oynanacağı stadyumlardan biri olan Moskova’daki Luzhniki Stadyumu.

2014 Soçi Kış Olimpiyatlarındaki domino etkisi yine yaşanır mı?

Öte yandan ticari kısıtlamaların bir domino etkisi yaratma ihtimali de var. Rus perakende endüstrisinden bir yetkiliye göre ilk etapta et üreticilerinin etkileneceği bir sorun tedarik zincirinde büyüyerek yayılabilir.

Benzer bir durum 4 yıl önceki 2014 Soçi Kış oyunlarında yaşanmış; bazı tedarikçiler güvenlik önlemlerini ihlal ederek gıdaları bozulmaktan kurtarmaya çalışmıştı. O dönem yalnızca 1 şehir bu durumdan etkilenmişti. Bu ay uygulanacak taşıma kısıtlamaların ise Moskova ve St. Petersburg da dahil olmak üzere 11 farklı bölgede etkili olması bekleniyor.

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın