Dünya, diyabet için maviye boyanıyor

-
Dünya, diyabet için maviye boyanıyor

14 Kasım Dünya Diyabet Günü dolayısıyla Uluslararası Diyabet Federasyonu’nun belirlediği Mavi Halka’dan yola çıkılarak, dünyanın dört bir yanında olduğu gibi ülkemizde de sembol yapılar mavi renkle ışıklandırılacak.

Dünya Sağlık Örgütü’nün bulaşıcı olmayan en önemli hastalıklar listesinde üst sıralarda bulunan diyabete dikkat çekmek ve farkındalığı artırmak amacıyla her yıl 14 Kasım Dünya Diyabet Günü’nü de içine alan Diyabet Haftası’nda Türkiye Diyabet Vakfı tarafından yurt genelinde çeşitli etkinlikler yapılacak. Etkinlikler hem diyabet konusunda farkındalığı artıracak hem de ülke bazında pek çok ilde ücretsiz şeker ölçümü taramasına platform sağlayacak.

Uluslararası Diyabet Federasyonu (IDF) tarafından belirlenen simge Mavi Halka’da, mavi umudu, halka ise birliği temsil ediyor. Bu yılın en önemli aktivitelerinden birisi, Mavi Halka’dan hareketle, dünyanın dört bir yanında ülkelerin tarihi ve sembol yapılarının mavi ile ışıklandırılması olacak.

IDF’in projesi olan “Bugün Her Yer Mavi’ projesi kapsamında Türkiye çapındaki 20 ilde de önemli yapılar mavi ışıklarla aydınlatılacak. Diyabet farkındalığını yaratmak için İstanbul’da boğaz hattında 13 Kasım ve 14 Kasım günlerinde Boğaziçi Köprüsü, Kız Kulesi, Beylerbeyi Sarayı’nın da aralarında olduğu çok sayıda tarihi ve sembol bina, mavi renkle ışıklandırılacak.

diyabet kampanyaTürkiye Diyabet Vakfı’nın bu yıl endüstrinin de desteğiyle bu yıl da diyabetle ilgili birçok projeye imza atıyor. Amatör ve profesyonel tüm bisikletçilere açık olan “Mavi Pedal Bisiklet Turu Şile-2015”, diyabet mucitlerinin ilginç fikirlerinin ödüllendirildiği “Sen Bul Diyabet Kolaylaşsın”, 14 Kasım günü İstanbul Cevahir Alışveriş Merkezi’nin önünde kurulacak olan ve aktivitelerin gerçekleştirileceği “Diyabet Çadırı” bu yılın organizasyonuna damga vuracak etkinlikler olarak sıralanıyor.

Avrupa’nın en büyük diyabet kampı açılıyor

Avrupa’nın en büyük diyabet kampı olan Şile Diyabet Yaşam Köyü’nün açılışı da 15 Kasım’da düzenlenecek törenle gerçekleştirilecek. Yılda 5 bin diyabetliye eğitim verilecek merkez, ülkemizden ve yurt dışından yüzbinlerce hastaya yaşam desteği verecek.

diyabet mavi1Egzersizin diyabet tedavisindeki önemine dikkat çekmek amacıyla da 15 Kasım’da 37. Avrasya Maratonu- 5. Kıtalararası Asya’dan Avrupa’ya Diyabet Yürüyüşü düzenlenecek. Altunizade’de de buluşacak yüzlerce diyabetli ve diyabetli yakını, Boğaziçi Köprüsü’nden yürüyerek geçecek. Köprü’nün tam orta noktasında umudu simgeleyen mavi balonlar gökyüzüne bırakılacak.

Her yıl olduğu gibi bu yıl da diyabetin iyi yönetilmesinde kan şekeri kontrolü, egzersiz ve beslenme çok önemli olması sebebiyle kontrol ve ölçümün önemine dikkat çekmek amacıyla yurt çapında, daha önceden ilan edilen noktalarda hafta boyunca ücretsiz kan şekeri ölçümü yapılacak. Ücretsiz ölçümler için belirlenen yerler ise Adana, Adıyaman, Ankara, Amasya, Antalya, Aydın, Muğla/Bodrum, Çanakkale, Çorlu, Erzincan, Fethiye, Gaziantep, Hatay, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kayseri, Konya, Malatya, Samsun Tokat, Uşak.

diyabet yürüyüşTürkiye’de Diyabet

Dünya Sağlık Örgütü verileri, Türkiye’de diyabetin artış hızının dünya ve Avrupa genelinin üzerinde olduğunu ortaya koymaktadır. Diyabet ülkemizde en sık rastlanan ilk beş hastalık arasında yer alırken, her üç diyabetliden biri hastalığının farkında değildir. Türkiye Diyabet Vakfı’nın Kasım 2013 yılında açıkladığı Diyabet Farkındalık Araştırması (DİFA) Türkiye’de nüfusun %63’ünün diyabetin farkında olmadığını göstermiştir.

Uluslararası Diyabet Federasyonu’nun 2014 yılı verilerine göre bugün dünyada 387 milyon diyabetli hasta bulunmaktadır. 20 yılda bu sayının 592 milyona ulaşacağı tahmin edilmektedir. Diyabetli her iki kişiden biri diyabet olduğunun farkında değildir.

  • Diyabet ülkemizde 10 milyondan fazla insanı doğrudan ilgilendiren en önemli sağlık problemlerinden birisidir.
  • İyi tedavi edilmediği zaman koroner kalp hastalıklarının, beyin damar hastalıkları ve inmenin, böbrek hastalıklarının, erişkin görme kayıplarına ve bacak ampütasyonlarının bir numaralı nedenidir.
  • Prevalans artış hızı olarak Avrupa’da ülke olarak ilk sırada yer aldığımız bir hastalıktır.
  • Dünyada 11 yetişkinden biri diyabetlidir.
  • Her 2 diyabetli yetişkinden biri diyabetinin farkında değil
  • Diyabet için global sağlık harcaması 673 milyon dolar
  • Her 7 doğumdan birinde gebelik diyabeti görülmektedir.
  • Her gün 30 dk yürüyüş diyabet olma riskini %50 azaltır.
  • Dünyada her 6 saniyede 1 kişi diyabet nedeniyle ölmektedir.
  • Dünyada 400 milyon diyabet hastası mevcuttur. Bunun 2035 yılında 600 milyon olacağı tahmin edilmektedir.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir