Dünya bu fotoğrafı konuşuyor! Obama, Vietnam’da 3 dolarlık noodle yedi

-
Dünya bu fotoğrafı konuşuyor! Obama, Vietnam'da 3 dolarlık noodle yedi

ABD Başkanı Barack Obama’nın Vietnam’da ünlü aşçı ve yazar Anthony Bourdain ile yediği yemek dünya gündeminde… ABD lideri, Vietnam ziyareti sırasında, Hanoi’de sıradan bir mekanda plastik tabureye oturarak 3 dolarlık noodle yedi ve soğuk Hanoi birası içti. Instagram ve Twitter’da paylaşılan kare 150 binden fazla kişi tarafından beğenildi, 10 bine yakın retweet ve 6 binden fazla yorum aldı. Yemekte ne konuşulduğu açıklanmazken, ikilinin biranın dışında sebze ağırlıklı beslendiği görüldü. Restoranda bulunan diğer Vietnamlılarla birlikte yemek yiyen ikilinin rahat halleri fotoğraflara da yansıdı.

ABD Başkanı Barack Obama, 1963 yılından 1973’e işgale direnen Vietnam’a tarihi bir ziyaret gerçekleştiriyor. Washington’ın Hanoi yönetimine uyguladığı silah ambargosunu kaldırdığını duyuran Obama’nın Twitter ve Instagram’da paylaşılan fotoğrafları gündemi sarstı.

Avrupa TTIP için gıda güvenliğinden taviz vermeyecek!

60 bin ABD askerinin 1963-1973 yılları arasında öldüğü Vietnam’ın başkentinde verilen bu fotoğraf tarihi bir öneme sahip. Dünya kamuoyunun gündemine oturan fotoğrafta, ikilinin 3 dolarlık noodle yediği ve soğuk Hanoi birası içtiği gözlendi. Anthony Bourdain durumu Twitter adresinden paylaştı ve  “Alçak plastik tabure, ucuz ama lezzetli noodle’lar, soğuk Hanoi birası” diye yazdı.

obama-Vietnam-noodle-1-gidahatti

Bourdain’in bu paylaşımı sadece twitter’da 10 bine yakın retweet aldı.

“No Reservations” adlı programında ziyaret ettiği ülkeleri ve mutfaklarını tanıtan Bourdain, Obama ile buluşması sırasında çekilen fotoğrafları sosyal paylaşım sitelerinde yayımladı.

Plastik mavi taburelerde oturan Obama ve Bourdain, etli noodle,  salata ve Hanoi birası ısmarladı.

Fotoğrafta masadaki kaselerin, tabakların ve çubukların simetrisi, internet kullanıcılarının büyük ilgisini çekti.

Yeni bütçe gıda güvenliğini arttıracak

Bourdain, Instagram hesabında da Obama’nın çubukla yemek yemekte usta olduğunu belirterek 6 dolar (yaklaşık 18 lira) tutan hesabı ABD Başkanı’nın ödediğini aktardı.

Instagram’daki fotoğrafı ise 137 bin kullanıcı beğendi, 6 binden fazla kişi yorum yaptı.

obama-Vietnam-noodle-2-gidahatti

New York’taki Brasserie Les Halles restoranının şefi olan Bourdain, çeşitli ülkelere yaptığı ziyaretleri konu alan televizyon programlarıyla tanınıyor. Bourdain, programı çerçevesinde İstanbul’a da gelmiş ve Türk mutfağını tanıtmıştı.

Bir Çin yemeği olan noodle, makarna türevinde olan bir yemek.  Türkiye’deki karşılığı ise  erişteye denk geliyor. Noodle çeşitlerinden birkaçı ise şöyle:

  • Yumurtalı Noodle
  • Pirinçli Noodle
  • Sebzeli Noodle
  • Etli Noodle
  • Tavuklu Noodle
  • Karidesli Noodle

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

 

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın