DSÖ’nün uyarısı, işlenmiş et ürünü satışlarını vurdu

-
DSÖ’nün uyarısı, işlenmiş et ürünü satışlarını vurdu

Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) işlenmiş etin kanser riskini arttırdığı şeklindeki açıklamasının ardından İngiltere’de sucuk ve pastırma türü işlenmiş et ürünlerinin satışında keskin bir düşüş yaşandı.

WHO’nun bir parçası olan Fransa merkezli Kanser Araştırmaları Ajansı (IARC) geçen ay işlenmiş et ürünlerini tütün, asbest ve dizel dumanının da yer aldığı 1. Grup riskli maddeler listesine almıştı.

İşlenmiş et ürünlerinin kanser için 1. Grup riskli maddeler arasına alındığı açıklamasının ardından piyasa araştırma kuruluşu IRI’ın gerçekleştirdiği araştırmaya göre, İngiltere’nin en büyük perakende mağazalarının işlenmiş et ürünleri satışında, 24 Ekim – 7 Kasım 2015 tarihlerini kapsayan dönemde, 3 milyon poundluk (4,5 milyon dolar) bir azalma gerçekleşti. 24-31 Ekim 2015 tarihleri arasında ise ambalajlı sosis satışlarında geçen yılın aynı dönemine kıyasla %15,7, ambalajlı pastırma satışlarında da %17’lik bir düşüş gözlendi.

Et-ve-et-urunlerine-ambalaj-sarti-Kanser korkusu nedeniyle işlenmiş et ürünleri satışlarının yaklaşık %10 oranında düştüğünü açıklayan IRI, genel et satışlarının ise sabit kaldığını, yani tüketicilerin diğer et ürünlerine yöneldiklerini bildirdi.

İşlenmiş et ürünleriyle kanser ilişkisi hakkında WHO açıklaması öncesinde de birçok bilgiler bulunduğunu belirten IRI yetkilisi, tüketicilerin DSÖ açıklamasının ardından harekete geçerek alışveriş alışkanlıklarını değiştirdiklerini kaydetti.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir