DSÖ: Zika virüsü Avrupa’da yayılabilir

-
DSÖ: Zika virüsü Avrupa'da yayılabilir

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Başkan Yardımcısı Marie-Paule Kieny, sivrisinek sezonunun başlamasıyla Avrupa’da Zika virüsünde belirgin bir artış olabileceğini kaydetti.

Fransa’da yapılan, 43 ülkeden 600 uzmanın katıldığı Zika Zirvesi’nde konuşan Kieny, hastalığın gelecek aylarda kayda değer bir yayılma potansiyeli bulunduğunu belirtti.Hastalığın dünyada daha önce görülmediği alanlara da ulaşabileceğine işaret eden Kieny, virüsün sivrisinekten insana bulaştığı ve sonrasında cinsel temasla da bulaşma olasılığının bulunduğu göz önüne alındığında, Avrupa’da sivrisinek sezonunun başlamasıyla Zika virüsü vakalarında belirgin bir artış olabileceğine dikkat çekti. Kieny, aşı bulunması için resmi klinik çalışmalarına yıl sonuna kadar başlanacağını da dile getirdi.

zika-sivrisinek-gidahatti

Virüs hakkında çok az şey biliniyor

Paris’te bugün başlayan ve iki gün sürecek zirvede, Latin Amerika’da patlak veren ve dünyanın geri kalanı için de tehlike oluşturduğu düşünülen virüsle ilgili çalışmalar masaya yatırılıyor. Son dönemde yapılan araştırmalar, DSÖ’nün “kamu sağlığı acil durumu” ilan ettiği hastalığa neden olan virüs hakkında çok az şeyin bilindiğini ortaya koydu.

WHO’dan Suriye’ye yardım eli!

zika-virüsü-gidahatti

Virüsün insan vücudunda ne kadar süre yaşayabildiği, hastalarla cinsel temasın riski, hastalığın neden olabileceği diğer hastalıklar ve hangi sivrisinek türlerinin virüs taşıyıcısı olduğu konuları da dahil pek çok konuda henüz araştırmalar tamamlanabilmiş değil.

zika-bebek-2-gidahatti

 Zika virüsü nedir?

Flaviviridae virüs familyasının ve Flavivirus cinsinin bir üyesi olan Zika virüsü, insanlarda Zika ateşi veya Zika hastalığı olarak bilinen hastalığa neden oluyor. İnsanlara sivrisineklerden ve cinsel yoldan geçtiği belirten hastalık, ilk kez Nijerya’da tespit edildi. Virüs hamile kadınlarda bulaştığında bebeklerde anomaliler görülmesine yol açıyor. Afrika, Amerika, Asya ve Pasifik’te yayılmış ve 2015’te Orta ve Güney Amerika’da yaşanan salgının başlıca belirtileri, ateşli kas ağrıları, döküntüler, halsizlik, yorgunluk ve kusma. Dünya Sağlık Örgütü, 2016’da 33 ülkeye yayıldığı saptanan virüse karşı acil durum ilan ederken, zika virüsüne karşı bir aşı geliştirilebilmesi için en az 10 yıla ihtiyaç olduğu açıklandı. Virüsün Aedes cinsi bir sivrisinek türü ile yayıldığı belirtilirken, zamanla cinsel yolla da bulaştığı duyuruldu. Bugüne kadar birçok bebeğin ölümüne de yol açan virüs yüzünden çok sayıda bebek “mikrosefali” denen küçük kafa anomalisi ile doğuyor. 1947 yılında ilk olarak Güney Afrika’da maymunlarda görülen ve daha sonra insanlarda da tespit edilmeye başlanan zika virüsü, son bir yıl içerisinde Brezilya’da başlayarak yayılım gösterdi.

Çocuklarda ve hamilelerde antibiyotik kullanımı zararlı mı?

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir