Domatesin merkezinden markalaşma sesleri

-
Domatesin merkezinden markalaşma sesleri

tarlasera domatesin kalbinin attığı Antalya-Kumluca’da halcilerle görüştü. Ortaya iki ilginç gerçek çıktı: Geçmişin aksine, domateste ihracat iç pazarın gerisine düşmeye başlamış durumda. Markalaşma ise artık beylik bir söz değil, en acil ihtiyaç.

Domates Türkiye’de en çok üretilen ve tüketilen sebzelerden bir tanesi. Hemen herkesin damak tadına hitap ederken, salatalardan soslara kadar çoğu yemeğin de ya baş rolünde ya da figüranı olarak yer alıyor. Hal böyle olunca yaş sebze meyve pazarındaki değişiklikleri takip etmek için domatesi izlemek yeterli oluyor. Bu takibi yapmak için en doğru yer ise, Türkiye’nin domates üretimi, satışı ve ihracatında lokomotif bölgesi olan Kumluca. Türkiye’de her yıl üretilen 12-13 milyon ton domatesin büyük bir kısmı burada yetiştiriliyor. İlçede bulunan 47 bin dekar sera alanının yaklaşık yüzde 65’inde domates üretiliyor. tarlasera, Türkiye’de domatesin nabzını tutan Kumluca halcileriyle görüştü. Ortaya çıkan gerçeklerden ilki, geçmişin aksine iç pazarın ihracatı gölgede bırakması. Çeşit değişimlerinde ise esas söz sahibi tüketiciler. Üstelik tüketici tercihiyle son dönemde öne çıkan çok önemli bir konu daha var: Markalaşma.

Rağbet iri domatese

Domateste iriliğe önem veren bölgelerin başında Karadeniz gelse de, son yıllarda tüm bölgelerde iri domatese giderek artan bir rağbet söz konusu. Bununla birlikte, Ankara’nın müşteri profili iri domates tercih ederken, İstanbul daha çok orta boy, yani normal tip isteyebiliyor. Son yıllarda yıldızı parlayan çeşitlerden biri ‘beef’ tipi domates. Hem iriliği hem de aroma ve iç kırmızılığı ile ön plana çıkan çeşit, her geçen yıl daha geniş bir tüketici kitlesi ile buluşuyor. Öte yandan, salkım domates eski popülerliğini kaybederken, kokteyl ve çeri tipi domateste giderek büyüyen bir pazar hâkim. Zira, 10 yıl öncesine kadar tek tipte yetiştiriciliği yapılan ve daha ziyade İstanbul’a verilen ürün, bugün Karadeniz dahil tüm bölgelerdeki tüketiciye ulaşıyor. Kumluca’nın önde gelen halcilerinden Tahir Koçubaba, tüketici tercihlerini etkileyen en önemli kriterlerden birinin de aroma olduğuna dikkat çekiyor ve ekliyor: “İşe ticari yönde yaklaşan müşterilerimizin yanı sıra, aroma kriterini öncelikli tercihine koyan müşteri sayısı da bir hayli fazla. Tabii, aroma ve irilik bir yana; her müşteri canlı renkte, sert ve raf ömrü uzun ürün istiyor.”

Tüketici ve üretici için ilk sırada yer alan domatesin, ihracatının son zamanlarda gerilemesi ve domatesi markalaşma yoluna sürükleyen nedenlerin araştırıldığı haberin tamamı tarlasera Aralık sayısında.

http://www.tarlasera.com/

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın