Domates Fideleri Toprakla Buluştu

-


Domates Fideleri Toprakla Buluştu

Türkiye’nin salçalık domates üretiminin önemli kısmını karşılayan Bursa’nın Mustafakemalpaşa ilçesinde domates fidelerinin tarlaya dikim işlemi başladı.

Domates üretimi yapılacak tarlalarda Nisan ayının ilk haftalarında başlayan toprak hazırlığını müteakip, havaların ısınmasıyla birlikte açılan çizilere damla sulama hortumlarının döşenmesi ile birlikte sipariş olarak üretilen fideler toprakla buluştu.

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Bursa İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ömer Çelik Mustafakemalpaşa İlçesinin tarımsal üretim rakamlarına vurgu yaparak; “Toplam 298.058 dekar tarla arazisine sahip Mustafakemalpaşa İlçemizde 101.365 dekar alanda sebze yetiştiriciliği gerçekleşmektedir. 2015 yılı tarımsal verilerine göre 39.650 dekar alanda 301.340 ton salçalık domates, 7.800 dekar alanda 39.702 ton sofralık domates üretimi gerçekleşmiştir.

“2016 yılında 300 bin ton salçalık domates üretimi gerçekleşmesi beklenmektedir.”

Verimli toprakların yanı sıra iklim şartlarının uygun oluşu ve bölgedeki salça fabrikalarının çokluğu ile sanayi tipi domates üretiminde önemli bir merkez olarak yer alan Mustafakemalpaşa’da 2016 üretim yılı faaliyetleri kapsamında yaklaşık 40 bin dekar alanda sanayi tipi domates üretimi yapılacağı tahmin edilmekte olup, Mustafakemalpaşa’da yıllık 300 bin ton salçalık domates üretimi gerçekleşmesi beklenmektedir.”

İl ve İlçe Müdürlüğünde görevli teknik elemanların yanı sıra Mustafakemalpaşa Ziraat Odasında görevli Tarım Danışmanlarınca tohum ekiminden başlayarak domatesin tüketici ile buluştuğu ana kadar geçen süreçte; teknik bilgilendirme, gıda güvenliği ve yetiştiriciliği açısından saha çalışmaları  titizlikle yürütülmektedir.

www.tarimpusulasi.com

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir