Doğru nefes egzersizleri ile yaşam kalitenizi artırın!

-
Doğru nefes egzersizleri ile yaşam kalitenizi artırın!

Bir insanın günde 50 bin nefes aldığını ve nefesin insan için gıdalardan önce gelen bir enstrüman olduğunu belirten Nefes Koçu Pınar Taşkın, doğru nefes egzersizlerini çalışan insanların, daha sonraları yeterli enerjiye eriştiği için korku ve endişe duygularının önemli ölçüde azaldığına işaret etti. Taşkın, nefes alırken önemli olanın alt ve üst solunum yolunu birlikte çalıştırmak olduğunu belirterek,  yeteri kadar oksijen alınmadığında, kanın kimyasının değiştiğini kaydetti.

Nefes Koçu Pınar Taşkın, Atakent Kültür ve Sanat Merkezi’nde Küçükçekmecelilerle bir araya geldi. Doğru nefes almanın insan sağlığındaki önemi hakkında bilgi veren Pınar Taşkın, bir insanın günde 50 bin nefes aldığının altını çizdi. Taşkın, “Çoğumuz genelde sığ nefes alıp, ciğer kapasitemizin yüzde 30’unu kullanıyoruz. Nefes, insan için gıdalardan önce gelen bir enstrüman. Korktuğumuzda yüzde 5’lik bir nefes bile alamıyoruz. Doğru nefesi çalıştıktan sonra yeterli enerjiye eriştiği için artık korkmuyorum ve endişelenmiyorum diyen çok insan var” dedi.

dogru-nefes-alma-egzersizleri-4-gidahatti

“Önemli olan nefes alırken, alt ve üst solunum yolunu birlikte çalıştırmak”

Pınar Taşkın, doğru nefesin ipuçlarını da verdiği söyleşide, katılımcılara şu tavsiyelerde bulundu: “Dik durun. Ofiste, kafede, evde bunu kendinize hatırlatın. Burundan nefes alıp, ağızdan nefes verin. Önemli olan nefes alırken, alt ve üst solunum yolunu birlikte çalıştırmak. Diyafram kasının her nefes alıp verme sırasında aşağı doğru inmesi, karın içi organların yani bağırsakların, mide ve karaciğerin de hareketlenmesini sağlıyor.

dogru-nefes-alma-egzersizleri-3-gidahatti

“Doğru nefes alınmadığında vücut kanser oluşumuna açık hale geliyor”

Nefes almak çok önemli. Yeteri kadar oksijen alamadığımız zaman kanın kimyası değişir. Vücutta kanser oluşumuna açık hale gelir. Kanser hücrelerinin oksijenli ortamlarda büyüyemediğine dair bilgiler mevcut. Doğru nefes almak, psikolojiyi ve bedeni olumlu etkiliyor”

dogru-nefes-alma-egzersizleri-2-gidahatti

“Burundan nefes almayanlar, yorgun uyanıyor ve enerjilerinin çoğunu kullanamıyor”

Nefes Koçu Taşkın, ağızdan nefes alanların enerjisinin çoğunu kullanamadığını ifade ettiği söyleşide, “Burundan nefes alamayanlar, yorgun uyanıyor. Yani, ağızdan nefes alanlar enerjilerinin çoğunu kullanmıyor. Burun ile ilgili problem neyse, hemen doktora görünüp tedavi olunmalı” tavsiyesinde bulundu.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir