Diz eklemi sorunlarının çözümü: Nar suyu

-
Diz eklemi sorunlarının çözümü: Nar suyu

Araştırmacılar, 6 haftalık bir süre boyunca nar suyu takviyesi alımının fiziksel işlev ve eklem sertliği üzerinde olumlu etki gösterdiğini açıkladı.

Bu, nar suyu tüketiminin osteoartrit (dejeneratif eklem hastalığı) hastalarına faydalı olup olmadığını inceleyen ilk klinik çalışma.

Hakemli ve PubMed’de listelenen Journal of the Science of Food and Agriculture dergisinde yayınlanan çalışma, İranlı araştırmacılar tarafından yürütüldü.

Araştırmacılar, nar suyu tüketiminin Western Ontario ve McMaster Üniversiteleri Osteoartrit Endeksi (WOMAC) fiziksel işlev ve sertlik puanlarının düşüşü ile ilişkili olduğunu aktardı.

nar-22-10-2015

Nar suyu nasıl fayda sağlıyor?

Söz konusu potansiyel faydaların matriks metalloproteinazlarının (MMPler) engellenmesi ile bağlantılı olduğu düşünülüyor. Matriks metalloproteinazlarının, diz eklemi kıkırdaklarının geri döndürülemez şekilde kırılmasında rol oynadığı düşünülüyor.

Araştırmacılar, nar suyu tüketen katılımcıların kontrol grubuna kıyasla daha düşük MMP-13 seviyesine sahip olduğunu belirledi.

Bununla birlikte, nar suyu tüketenlerde antioksidan bir enzim olan glutatyon peroksidaz seviyesinin de arttığı gözlendi.

Çalışmada nar suyunun birçok faydası da sıralandı. Zengin bir antioksidan kaynağı olan narın kalp, prostat ve eklem sağlığını olumlu etkilediği ifade edildi.

Narın sağlığa yönelik faydalarını sağlayan, içerdiği antioksidan ve özellikle narın antioksidan potansiyelinin yarısından sorumlu olan punicalagin ve punicalin gibi ellagitannin bileşenleri.

nar-gidahatti (2)

Çalışma detayları

Araştırmalar, diz eklemi osteoartrit sorunu yaşayan 38 kişiyi çalışmaya dahil etti ve bu bireyleri rastgele bir şekilde 2 gruba ayırdı. İlk grup günde 200 mL nar suyu tüketirken, 2. gruba herhangi bir müdahalede bulunulmadı.

Araştırmadan elde edilen sonuçlar, 6 haftalık müdahalenin sonunda, nar suyu tüketen katılımcıların WOMAC toplam puanının 39,6’dan 32,4’e düştüğünü gösterdi.

Kontrol grubundaki toplam puan ise küçük bir artışla 39,0’dan 40,6’ya yükseldi.

Bununla birlikte, nar suyu tüketen grupta, eklem sertliği ve fiziksel işlev de önemli derecede iyileşti.

Araştırmacılar, ağrı konusunda herhangi bir farklılık kaydedilmediğini aktardı.

Araştırmacılar, “müdahale süresinin daha uzun olduğu daha detaylı çalışmalara ve çift körlü plasebo kontrollü bir deney tasarımına ihtiyaç var. Ayrıca, gelecekteki çalışmalarda polifenolik bileşenlerin değerlendirilmesini de tavsiye ediyoruz” şeklinde konuştu.

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir