Diyeti değiştirmek uyku kalitesini beklendiği kadar arttırmayabilir

-
Diyeti değiştirmek uyku kalitesini beklendiği kadar arttırmayabilir

Yeni gerçekleştirilen bir derleme çalışmasında uyku kalitesini arttırmak üzere terapi amaçlı olarak diyeti değiştirmenin etkili olamayacağına yer verildi.

Journal of Alternative and Complementary Medicine dergisinde yayınlanan çalışmayı gerçekleştiren araştırmacılara göre mevcut laboratuvar çalışmalarının sadece yarısında diyette yapılan değişiklikler uyku üzerinde kayda değer bir etki yaratıyor.

Bilim dünyasında şu an için kabul edilen düşünce, diyetetik müdahalelerin uyku kalitesini arttırabileceği yönünde olup, kanıtlar daha az uyuyan kişilerin diyetlerinde enerjisi yüksek gıdalar tüketirken daha az miktarda sebze tükettiklerini ve yemek saatlerinin düzensiz olduğunu göstermektedir.

Saatlerin ileri alınması hangi ritmimizi bozdu?

uyku-gidahatti

Çalışma detayları

Gerçekleştirilen çalışma 18-50 yaşları arasındaki insanlarda diyetetik müdahalelerin uyku üzerine olan etkilerini 1965 ile 2015 yılları arasında yapılan çalışmaları bir araya getirerek inceliyor.

Toplamda 21 çalışmanın derlendiği araştırma kapsamında 17 laboratuvar çalışmasının 8’inde başarılı sonuç elde edildiği, ancak sadece dördünde uyku kalitesinde kayda değer artışlar gözlendiği gösterilmiştir.

Bu çalışmalardan elde edilen sonuçlar diyet bileşimindeki farklılıkların etkilerini tam olarak ortaya koyamasa da araştırmacılar diyetin sağlayabileceği faydalı etkilerin açıkça gözlenememesinin sebebinin, bu etkilerin çok küçük olmasından kaynaklandığını ancak yine de varlıklarının tespit edilebildiğini belirtmişlerdir.

Soya bileşenlerinden uyku takviyesi

Araştırmacılara göre tüketilen besinlerin bileşiminin sinir hücrelerine olan etkilerinin uyku düzenini ve kalitesini etkileyebileceğini öne sürerken, uyku getirici gıdalar ile uyku ile ilgili hormon salgılanmasını teşvik eden gıdaların etkilerinin çok daha belirgin olduğunu ifade ettiler.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir