Diyet yaparken hiç ekmek tüketmemek doğru mu?

-
Diyet yaparken hiç ekmek tüketmemek doğru mu?

Diyet yaparken veya sağlıklı bir beslenme düzeninde hiç ekmek yememek doğru değil. Zayıflamayı planlayan kişilerin, beslenme programından karbonhidrat grubunu (çikolata, pasta, şeker, sütlü tatlılar) tamamen çıkardıkları için vücudun, özellikle de beynin ihtiyacı olan enerji gereksinimini ekmek grubundan sağlamaları gerekiyor…

Günlük beslenmemizde, enerji kaynaklarımızın başında karbonhidratlar yer alır. Ancak dünya genelinde obezitenin her geçen gün artması, bu sağlık sorununu oluşturan etmenlerin mercek altına alınıp, daha spesifik suçlular aranması eğilimini arttırmıştır… Vücut kitle indeksi yüzde 30’un üstünde olanların yani obezlerin beslenme biçimleri detaylı olarak incelendiğinde, seçimlerinin karbonhidrat ve yağ ağırlıklı olduğu görülmüştür…

Enerjinin altın anahtarı…

Sağlıklı beslenip kilosunu yaşına ve yaşam tarzına göre korumak isteyen insanların alması gereken enerjinin yüzde 55-60’ı karbonhidratlardan sağlanır. Kişisel ayrıcalıklar da düşünülürse günlük diyette en az 100 gram karbonhidrat bulunmalıdır. Karbonhidratlar bitkilerde, havadaki karbondioksitle topraktan alınan suyun yeşil yapraklardaki klorofil pigmenti aracılığıyla güneş ışınları sayesinde birleşmesiyle oluşur. Dolayısıyla topraktan gelen besinler ağırlıklı olarak karbonhidrat kaynağıdır; sebze, meyve, buğday, arpa, darı ve bunlardan yapılan tüm ürünler (ekmek, makarna, bisküvi) gibi… Bu ürünlerin rafine edilmeden, tam tane halinde tüketimi sağlık açısından en değerli olan seçimdir. İçeriğinde hiç karbonhidrat bulunmayan bir diyet yapılması sağlık açısından kesinlikle doğru değildir. Karbonhidrat vücuda enerji sağlayan en önemli besin öğesidir. Glikojen; insan ve hayvan vücudunda bulunan karbonhidrattır yani depo formdur. Özellikle sporcularda deponun yeterli hacim ve dolulukta olması performans açısından önemlidir. En çok karaciğer, adale kasları ve diğer dokularda bulunur.

10

Beyaz yerine esmer olsun

Kan şekerini hızla yükselten basit şekerler yerine, lif miktarı yüksek, sağlık açısından daha faydalı olan kompleks karbonhidratları seçmeniz çok önemlidir. Bunlar, özellikle de rafine edilmemiş tam tahıl taneleri sağlık için faydalıdır. Beyazlaştırılmış pirince göre kepekli pirinç veya bulgur, karabuğday daha doğru bir seçimdir. Aynı şekilde beyaz undan yapılmış bir ekmek yerine tam buğday, tam çavdar veya kepekli ekmek sağlık açısından daha değerlidir. Basit karbonhidratlara örnek olarak, şeker, bal, reçel, meyve suyu gibi gıdaları sayabiliriz. Kompleks karbonhidratlar için kepekli ekmek, makarna, tahıllar ve bulgur örnek olarak verilebilir.

Karbonhidratların vücuttaki işlevleri

1.Vücudun harcadığı enerjinin büyük bölümünü karbonhidratlar sağlar. Tüm dokular enerji gereksinimlerini karşılamak için karbonhidratlardan faydalanır. Beyin dokusu enerji için yalnızca karbonhidratları kullanır. Beynin sadece glikoz kullanıyor olması her gün yeterli karbonhidrat alınması için en önemli sebeptir. Aksi halde vücut dokuları kaynak olarak kullanılır.
2. Ağır fiziksel hareketler yapmak için de karbonhidratların daha elverişli enerji kaynağı olduğu bilinmektedir. Özellikle ağır işte çalışanlar ve profesyonel sporcular, günlük diyetin yarısından fazlasını hatta bazen yüzde 70’ini karbonhidrat olarak almalıdır.
3. Karbonhidratlar, enerji kaynağı olan yağ ve proteinlerin vücutta yakılmasını önler. Eğer gereğinden daha az miktarlarda alınırsa, vücutta normalden çok keton (aseton gibi) ve asit (asetoasetik asit gibi) oluşur. Bu moleküller vücut sıvılarında asit oranını arttırır ve kanın alkalitesini azaltır. Bu sağlık sorunu, düşük kalorili ve karbonhidrat sınırlı diyetlerin sonucu olduğundan sözünü ettiğimiz diyetler kesinlikle uygulanmamalıdır.
4. Karbonhidratlar, su ve elektrolitlerin vücutta tutulmasını sağlar. Ayıca sodyumun bağırsaklardan kana emilmesine yardımcı olurlar.
5. Karbonhidratlar, proteinin enerji için kullanılmasını önleyerek proteine olan gereksinimi azaltırlar.
6. Sindirim enzimlerinin etkilemediği dirençli nişasta, nişasta olmayan polisakkaritler, oligosakkaritler ve lignin gibi bitki hücre duvarının diğer bileşenleri, bağırsakların hareketini arttırarak, burada meydana gelen artıkların dışkı olarak atılmasına yardımcı olurlar. Bu moleküller diyette çok az olursa, bağırsak hareketi azalır, kabızlık oluşabilir.

11

Ekmek ne zaman faydalı, ne zaman zararlı?

Diyet yaparak kilo vermeyi hedefleyen kişi sağlıklı, dengeli ve düzenli bir beslenme planı uygulamalı. Sağlıklı ve düzenli beslenmenin en önemli kurallarından biri de her besin grubundan belirli miktarlarda tüketilmesi. Zayıflamayı planlayan kişinin, beslenmesinden karbonhidrat grubunu (çikolata, pasta, şeker, sütlü tatlılar) tamamen çıkardığı için vücudun, özellikle de beynin ihtiyacı olan enerji gereksinimini ekmek grubundan sağlaması gerekir. Bu şekilde kan şekerinin dengeli bir şekilde değişimi sağlanır ve şiddetli açlık duygusu yaşanmaz. Ayrıca sinir sistemi için gerekli olan vitaminler de ekmekle alınmış olur. Ekmek, miktarı kişiye uygun olacak şekilde ve kaliteli cinsi tercih edildiğinde faydalı olur. Ekmeğin cinsi tam buğday, çavdar veya kepekli olmalıdır.
Sağlık için günde kaç dilim ekmek yenmeli?
Ekmek tüketiminin miktarı kişinin kilosuna, cinsiyetine veya çalışma temposuna göre değişkenlik gösterebiliyor. Sağlıklı bir insanın her öğünde ortalama ikişer dilim ekmek tüketmesi fazla olmayacaktır. Gün içinde bir kişi en az 6 dilim tüketebilir.

DİKKAT

Özetle, gelir geçer, bilimsel dayanağı olmayan ve sadece popüler kültüre hizmet için bir besin grubuna yönelik karalama insanları sadece sağlıksız beslenmeye yöneltir. Vücudumuz tek bir parçadan oluşmadığı gibi tek bir besin grubuyla da beslenerek hayatı tamamlayamaz…

www.sozcu.com.tr

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir