Diyabette kilo kaybı beyni koruyor

-
Diyabette kilo kaybı beyni koruyor

ABD’de gerçekleştirilen bir çalışma diyabet hastalarının kilo kaybederek hastalık kaynaklı beyin hasarlarını azaltabileceklerini ortaya koydu.

Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) verilerine göre dünya genelinde her 9 yetişkinden 1’inde diyabet rahatsızlığı bulunurken, 2030 yılında bu hastalık dünyanın en çok can alan 7. Hastalığı olacak.

Bu kişilerin büyük bir kısmı tip-2 diyabet hastası olmaktadır. Bu hastalığa sahip olan kişilerin vücutları kandaki şekeri enerjiye çevirmek için gerekli olan insülin hormonunu yeterli miktarda salgılayamamaktadır.

İnsan beyni ise vücutta kullanılan enerjinin %20’sini kullanmakta olup, bu enerjinin temel kaynağı kan şekeridir. Diyabet nedeniyle yeterli oranda enerjiye ulaşamayan beyin ise zarar görerek bilişsel yeteneklerde azalmaların ortaya çıkmasına neden olur.

Sağlıksız diyet de zona sebebi!

diyet-beslenme-gidahatti

Çalışma detayları

10 yıldan uzun süren ve Diabetes Care dergisinde yayınlanan çalışma kapsamında araştırmacılar toplamda 319 diyabetli hastayı incelemiş ve bakım sağlamıştır. Bu katılımcılardan 164’üne kilolarının %7’sini kaybetmelerini sağlayacak çok sıkı diyet ve egzersiz uygulamaları sağlanırken, kontrol grubunda bulunan 155 kişiye standart diyabet eğitimi verilmiştir.

Dünya Sağlık Günü teması ‘Diyabet’

Çalışma sonunda ilk grup daha fazla kilo kaybetmenin yanı sıra daha az diyabete bağlı beyin hasarı ile karşılaşmışlardır. Kontrol grubuna kıyasla %28 daha az beyin hasarına sahip olan ilk gruba ait katılımcıların dikkat ve işlem yapma hızları da bir nebze daha yüksek olarak gözlenmiştir.

Sağlıklı beslenme ve hareketli yaşam biçimlerinin diyabetle mücadelede ön sıralarda yer aldığını belirten araştırmacılar, yaptıkları çalışma ile bunu bir kez daha kanıtladıklarını ifade ettiler.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir