Dirençli domates geliştirildi

-
Dirençli domates geliştirildi

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü’nde (İYTE) domates güvesine (Tuta absoluta) dirençli domates geliştirildi.

İYTE’den yapılan açıklamada, Türkiye’nin en önemli ihracat ve gelir kaynaklarından biri olan sebze yetiştiriciliğini tehdit eden domates güvesiyle kimyasal ilaç kullanmadan, farklı bir domates çeşidiyle mücadele etmenin mümkün olabileceği ifade edildi.

Karantina uygulanmasına rağmen sıcak iklimlerde yayılması engellenemeyen domates güvesiyle mücadelede kullanılan geleneksel ilaçlama yönteminin, hem istenilen sonucu sağlamadığı hem de insan sağlığını tehdit eden yönleri nedeniyle tercih edilmediği belirtildi.

İYTE Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü Bitki Moleküler Genetik ve Moleküler Islah Laboratuvarında güveye dirençli domates çeşidi geliştirildiği kaydedilen açıklamada, İYTE Moleküler Biyoloji Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sami Doğanlar’ın şu sözlerine yer verildi:

“Kimyasallar genellikle kolay çözülmedikleri için tüketilen bitkilerde ve doğada birikmekte, dolayısıyla hem insan sağlığına hem de doğaya zarar vermektedirler. Sürdürülebilir bir domates tarımı için tespit edilen genotiplerin kullanılması gerekli. Hasat edilmiş ürünlerdeki kimyasal kalıntı, ürünlerin ihracatını da olumsuz etkiliyor. Haşere böceklerle mücadelede zararlı kimyasalların kullanımının sınırlandırılması için zararlı böceklere dirençli bitkilerin geliştirilmesi zorunlu. Klasik ıslah çalışmaları ile ülkemizde ya da dünyada geliştirilmiş güveye dayanıklı bir domates çeşidi yok”

GÜVEYE DİRENÇLİ DOMATES ÇEŞİDİ ELDE EDİLDİ

Çalışmada yer alan doktora öğrencisi Hatice Şelale de güvenin domates bitkilerinde asıl hasarı, larva aşamasında bitki dokularında beslenerek oluşturduğunu aktararak, karşı dirençli domates hatlarının belirlenmesi için yaprak ve bütün bitkilerde güve larvalarının beslenme ve verdikleri hasar düzeylerinin belirlenmesi için laboratuvar koşullarında ölçümler yapıldığını, dört farklı transgenik bitki hattı ve transgenik olmayan kontrol bitkilerinin test edildiğini kaydetti.

Açıklamada, laboratuvarda yapılan çalışmalar sonrasında güveye dirençli domates çeşidinin elde edildiği bildirildi.

http://www.hurriyet.com.tr/

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın