DİKKAT! Zika virüsü anne karnındaki bebeğin beynini küçültüyor

-
DİKKAT! Zika virüsü anne karnındaki bebeğin beynini küçültüyor

Çinli bilim adamları Zika virüsünün, anne rahmindeki ceninin beynine yerleşip hücreleri küçülttüğünü açıkladı. Cell Stem Cell dergisinde yayımlanan çalışmada araştırmacılar, laboratuvar ortamında fareler üzerinde yapılan deneyde anne rahmindeki 13 günlük embriyoya Zika virüsü enjekte etti. Buna göre, virüsün gebelik sırasında plasentaya geçtiği ve embriyonun beyin hücrelerini küçülterek beynin gelişimine engel olduğu saptandı.

Çinli bilim adamları, anne rahmindeki ceninin beynine giren Zika virüsünün, beyin hücrelerini küçülttüğünü ortaya çıkardı. Hayvanlar üzerinde yapılan ilk çalışmanın sonucunda, beyni ve sinir sistemini oluşturan nöral progenitör hücrelerin enfeksiyona karşı savunmasız olduğunu kaydeden bilim adamları, gelişmekte olan beynin, Zika virüsü enjekte edildikten beş gün sonra küçüldüğünü belirtti.

zika-sivrisinek-gidahatti

Çalışma, Zika virüsünün gebelik sırasında plasentaya geçtiğini ve embriyonun beyin hücrelerini küçülterek beynin gelişimine engel olduğunu da gözler önüne serdi.

Amerika zika virüsü için kırmızı alarma geçti!

Uzmanlar, bulguların, Zika virüsüyle ilgili delillere eklendiğini ancak daha büyük beyne sahip hayvanlar üzerinde çalışma yapılması gerektiğini vurguladı. Çalışmada ayrıca, virüsün bulaştığı hamile kadınların yüzde 20’sinin bebeklerinde çeşitli beyin hasarları oluştuğuna da dikkat çekildi.

İngiltere’de geçen ay yayımlanan küresel Zika haritasına göre, dünyada 2 milyar 173 bin 27 kişi Zika virüsünün etkin olduğu yerlerde yaşıyor. Dünya Sağlık Örgütü’nün son verilerine göre, Zika virüsü 2007-2016 yıllarında toplam 44 ülkede görüldü, 33 ülkede ise salgın şeklinde etkili oldu.

zika-bebek-2-gidahatti

Zika virüsü nedir? Belirtileri neler? Nasıl bulaşır?

Flaviviridae virüs familyasının ve Flavivirus cinsinin bir üyesi olan Zika virüsü, insanlarda Zika ateşi veya Zika hastalığı olarak bilinen hastalığa neden oluyor. İnsanlara sivrisineklerden ve cinsel yoldan geçtiği belirten hastalık, ilk kez Nijerya’da tespit edildi. Virüs hamile kadınlarda bulaştığında bebeklerde anomaliler görülmesine yol açıyor.

Zika testi onay aldı

Afrika, Amerika, Asya ve Pasifik’te yayılmış ve 2015’te Orta ve Güney Amerika’da yaşanan salgının başlıca belirtileri, ateşli kas ağrıları, döküntüler, halsizlik, yorgunluk ve kusma. Dünya Sağlık Örgütü, 2016’da 33 ülkeye yayıldığı saptanan virüse karşı acil durum ilan ederken, zika virüsüne karşı bir aşı geliştirilebilmesi için en az 10 yıla ihtiyaç olduğu açıklandı.

Zika-virus-gidahatti

Virüsün Aedes cinsi bir sivrisinek türü ile yayıldığı belirtilirken, zamanla cinsel yolla da bulaştığı duyuruldu. Bugüne kadar birçok bebeğin ölümüne de yol açan virüs yüzünden çok sayıda bebek “mikrosefali” denen küçük kafa anomalisi ile doğuyor. 1947 yılında ilk olarak Güney Afrika’da maymunlarda görülen ve daha sonra insanlarda da tespit edilmeye başlanan zika virüsü, son bir yıl içerisinde Brezilya’da başlayarak yayılım gösterdi.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir