DİKKAT! Tek doz aşı yetmedi;  Suçiçeği salgına dönüştü

-
DİKKAT! Tek doz aşı yetmedi;  Suçiçeği salgına dönüştü

İzmir’de çocuklarda suçiçeği salgını görüldüğünü belirten Prof. Dr. Zafer Kurugöl, “Çocuk acil servisimize her gece aşılı olmasına karşın 5 suçiçeği vakası geliyor. Suçiçeği salgını var, vaka sayısına yüzlerce demek az olur. İçlerinde çok ağır vakalar olabiliyor, bunlar bir doz aşılı çocuklar.” dedi. Kurugöl ayrıca, boğmaca vakalarında da önemli bir artış olduğunu bildirdi.

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Zafer Kurugöl, Türkiye’de daha önceleri zorunlu olmayan suçiçeği aşısının, 2013 yılından bu yana zorunlu olarak 1 yaşındaki çocuklara, tek doz şeklinde uygulandığını belirtti.

asi-bebek-gidahatti

Tek doz aşı yetersiz

Ancak yapılan çalışmalarda tek doz aşının yetersiz kaldığını ve suçiçeği salgının bu durumun bir kanıtı niteliğinde olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Kurugöl şunları kaydetti:

“Suçiçeği bildirimi zorunlu hastalık değil. İzmir’de en azından 5 kreşte salgın var. Çocuk acil servisimize her gece aşılı olmasına karşın 5 suçiçeği vakası geliyor. Suçiçeği salgını var, vaka sayısına yüzlerce demek az olur. İçlerinde çok ağır vakalar olabiliyor, bunlar bir doz aşılı çocuklar. Anne babalar da aşı yaptırdık su çiçeği oldu, diyor. Aşıya karşı güvensizlik oluyor. Oysa aşıyla ya da aşının taşınmasıyla ilgili sorun yok. Sorun doz sorunu. Aşı bir doz yapıldığında suçiçeğine karşı yüzde 80-85 korur. Aşı yapılan her 5 çocuktan birinde suçiçeği görülür. Bunların bir kısmında ağır vaka hatta ölümler olabilir. İkinci doz yapıldığı takdirde suçiçeği geçirme olasılığı yüzde 5’in altına düşer, ağır suçiçeği vakası hemen hemen hiç görülmez. Sağlık Bakanlığı 2013’ten beri ulusal aşı şemasına yeni aşı da aşı dozu da eklemedi. Mutlaka çocuklara ikinci doz yapılmalı. Amerika, Almanya başta olmak üzere birçok ülke suçiçeği aşısında ikinci doza geçti. Merkezi Eskişehir olan, içinde İzmir, İstanbul, Ankara, Diyarbakır, Adana, Bursa gibi 29 merkezde yapılan kısa adı VARICOMP olan izlem çalışması var. Bu çalışma ağından çıkan sonuç bu. Aşının ilki 1’inci, ikinci dozu 4-6 yaş arasında yapılmalı. Yani ikinci doz anaokuluna başlarken uygulanmalı.

bebek-ve-cocuklarda-yuksek-ates-2-gidahatti

Suçiçeği belirtileri neler?

Su çiçeği en sık 5-10 yaşlarındaki çocuklarda kış sonu ve ilkbahar aylarında görülen, çok bulaşıcı, ateşli ve döküntülü bir viral enfeksiyon hastalığıdır. Direk temas veya havadan hasta kişilerin salgıları aracılığıyla bulaşır. Hasta kişilerle temastan 14-22 gün sonra belirtiler başlar. Vakaların üçte birinde ateş görülür. Döküntüler kırmızı kabarıklıklar halinde başlar, 1-2 saat içinde yanmış gibi içi su dolu kabarcıklar halini alır, sonra bu sıvı bulanıklaşır, en son kabuklanarak kurur. Döküntüler gövdeden başlar, daha sonra baş ve yüze yayılır, kol-bacaklarda daha nadiren döküntü görülür. Tipik belirti aynı anda 3-4 farklı evredeki döküntünün bir anda görülmesidir. Son çıkan döküntü kabuklanana kadar yaklaşık 7 gün süreyle bulaştırıcıdır. Döküntüler çok kaşıntılıdır. Kaşıntı önlenmezse döküntü hızla başka yerlere yayılabildiği gibi ikincil bakteriyel enfeksiyon komplikasyonlarına da yol açabilir.”

bebek-ve-cocuklarda-yuksek-ates-3-gidahatti

 Boğmaca vakalarında artış

Prof. Dr. Kurugöl, Türkiye’de boğmaca vakalarında da önemli bir artış olduğuna dikkat çekerek, “Boğmaca ile ilgili tetkikler yetersiz olduğu için sayılara bakıldığı zaman Türkiye’de boğmaca vakası yokmuş gibi görünüyor. Gerçek öyle değil. Küçük çocuklarda çok görülüyor ve ağır vakalara, ölümlere yol açabiliyor” dedi ve ekledi:

“Bu sadece Türkiye’de olan bir durum değil. ABD’de de boğmaca görülüyor ve ölümlere yol açıyor. Bu nedenle gelişmiş ülkeler Amerika, Almanya, Fransa gibi ülkelerde küçük bebekleri boğmacadan korumak için KOZA stratejisi diye bir strateji geliştirildi, bebeğin anne, babası ve etrafındakiler aşılanıyor. (Bebeği aşılayamıyorsunuz, çünkü bağışıklık oluşmuyor) Buna rağmen bu bile yeterli olmadı. ABD ve İngiltere gibi ülkeler gebelere hamileliğin 2’nci diliminden (4. ayından) itibaren boğmaca aşısı başlattılar. Ve boğmacayı kontrol altına aldılar. Bizde de bu uygulamaya acilen geçilmeli. İkinci sorun boğmaca.”

 Boğmaca belirtileri neler?

İlk bulgular 1-3 hafta süren kuluçka devresini takiben ortaya çıkan, 2 hafta kadar süren burun akıntısı, hapşırık, hafif öksürük, hafifi ateş gibi basit bir üst solunum yolu enfeksiyona benzer bulgulardır. Bu hafif öksürük 1-2 hafta içinde, boğmaca için tipik olan kuru, rahatsız edici öksürük krizlerine dönüşür, kriz dakikalarca sürebilir. Çocuklarda renk değişikliği, yüzde kızarma ya da morarma görülebilir. Öksürük geceleri artar 4- 6 hafta kadar devam edebilir. Gazetevatan

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

 

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın