DİKKAT! Elle yazı yazmak beyni geliştiriyor

-
DİKKAT! Elle yazı yazmak beyni geliştiriyor

3,5 milyar yıllık bir Ar-Ge ürünü olan beynin ayarlarının aşırı bilgiden bozulduğunu ve strese girdiğini belirten Üsküdar Üniversitesi Öğretim Üyesi ve N Beyin Bilimsel Kurul Başkanı Prof. Dr. Sinan Canan, akıllı telefonların ve dijitalleşmenin yaşam serüveninde çok yoğun bir şekilde yer almasının beyni ve dil gelişimini olumsuz etkilediğini bildirdi. Canan, elleri kullanmanın ve yazı yazmanın beyni geliştiren eylemler olduğunun altını çizdi.

Türkiye Araştırmacılar Derneği’nin düzenlediği 19. Araştırma Zirvesi’nde klavye yerine kalemle yazı yazmanın beyni daha çok geliştiren bir eylem olduğu açıklandı. TÜAD tarafından yapılan açıklamada, zirvede bu yıl, stratejiye ilham veren “veri” ve “veri kaynakları”nın birleşmesi aşamasındaki sinerji yolculuğu ele alındı. Moderatörlüğünü 10 yıldır araştırma sektörüne ve TÜAD’a destek veren Dr. Fatoş Karahasan’ın yaptığı zirvede, “Yetenek Nasıl Gelişir?” sorusuna da yanıt arandı.

beyin-gidahatti

Beyin ayarları aşırı bilgiden strese giriyor

Zirvede konuşan Üsküdar Üniversitesi Öğretim Üyesi ve N Beyin Bilimsel Kurul Başkanı Prof. Dr. Sinan Canan, 3,5 milyar yıllık bir Ar-Ge ürünü olan beynin ayarlarının aşırı bilgiden bozulduğunu ve strese girdiğini belirtti.

elle-yazi-yazmak-beyni-gelistiriyor-gidahatti

Beyin gelişimi için elle yazı yazın!

Canan, akıllı telefonların ve dijitalleşmenin yaşam serüveninde çok yoğun bir şekilde yer almasının beyin ve dil gelişimine olumsuz etki ettiğini vurgulayarak, “elleri kullanmanın ve yazı yazmanın” beyni geliştiren eylemler olduğuna dikkat çekti.

epilepsi-ve-beyin-gidahatti

Durmuş: Araştırma sektörü dijital çağa uyum sağlamalı

TÜAD Başkanı Fulya Durmuş, “ürün, hizmet, pazar dinamikleri ve teknolojideki dönüşüme bağlı olarak dijitalleşen tüketici taleplerini anlamak ve dijital çağa uyum sağlamak için araştırma sektörünün bu dönüşüme ayak uydurması” gerekliliğini vurguladı.

Türk eğitim sisteminde ‘rol model’ eksikliği

Zirvede “Yetenek Nasıl Gelişir?” başlıklı bir sunum yapan Dr. Özgür Bolat, Türk eğitim sisteminde ve aile yapısında “rol model” eksikliğinin önemine değindi. Ailelerin ve eğitimcilerin kendilerinde olmayan bir değeri ve ilgiyi çocuklara kazandırmasının çok zor olduğuna işaret eden Bolat, Barack Obama’nın, ABD Başkanı olduğunda ülkedeki siyahi öğrencilerin eğitimdeki başarı oranlarının yüzde 14 arttığını ve “rol model”lerin başarı motivasyonu için çok önemli bir unsur olduğunu kaydetti.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir