DİKKAT! Benler cilt kanseri habercisi olabilir

-
DİKKAT! Benler cilt kanseri habercisi olabilir

Güneşin gün geçtikçe kendini gösterdiği bugünlerde, güneşin cilde vereceği zararlara karşı önlem almak gerekiyor.  Dermatoloji Uzmanı Sevil Özdöl “Güneş ışınlarına fazla maruz kalmak yüz ve vücuttaki benlerin sayılarını ve kansere dönüşme riskini artırır. Ben tanısı ve takibi özellikle bugünlerde mutlaka yapılmalı, benlerde değişiklik görüldüğünde ya da yeni bir ben fark edildiğinde önemsenmelidir” dedi. Özdöl yaz mevsiminde özellikle dikkat edilmesi gereken benlerle ilgili şu bilgileri verdi:

Erken evrede farkına varmak önemli

Cilt lekeleri özellikle yaz aylarında artış gösterir. Cilt üzerindeki mevcut bir benin büyümesi, kanaması, renk değiştirmesi veya benin üzerinde kanayan yaralar oluşması kanser belirtisi olabilir. Erken evrede teşhis edilen melanomda tümörün olduğu alanın cerrahi olarak çıkarılması yeterlidir. Melanomlar hızla lenf düğümlerine kadar gidebilir ve kısa sürede tüm vücuda yayılarak ölümle sonuçlanabilir. Bu yüzden vücudunda çok sayıda beni olanların yıllık olarak dermatolojik muayeden geçmeleri son derece önemlidir.

cilt-benleri-4-gidahatti

Vücudunuzdaki gizli tehlike: Benler

Benlerin neden olduğu cilt kanseri bakımından riskli grubu, doğuştan olan, doğumsal (konjenital) adı verilen benler oluşturur. Yeni doğan bebeklerin yüzde birinde görülen bu benlerin doktor tarafından dikkatli şekilde takip edilmesi gerekir. Benler genellikle sağlığı bozmaz fakat kanıyorsa, kaşınıyorsa, şekil, renk ve boyut açısından hızlı bir değişime uğruyorsa melanom olma olasılığı nedeniyle ciddi sağlık problemlerini de beraberinde getirir. Halk arasında benin alınmasına karşı olumsuz inanışlar olmasına karşın herhangi bir sağlık sorunu ile karşılaşılmaz. Ben alındıktan sonra mutlaka patolojik (mikroskobik) değerlendirmeye gönderilmesi gerekir. Çünkü cilt kanserinin habercisi olabilir.

cilt-benleri-2-gidahatti

Ben nedir? Nasıl oluşur?

Benler; vücudun her bölgesinde görülebilen, sıklıkla kahverengi, oval ya da yuvarlak, iyi huylu oluşumlar olarak tanımlanıyor.  Deriye rengini veren pigmenti üreten melanosit adı verilen hücrelerden köken alırken, bireyde oluşacak benler çoğunlukla genetik olarak belirleniyor. Genetik olarak yatkınlığı olan kişilerde yeni benler ömür boyu ortaya çıkabiliyor.

Benler, vücudun herhangi bir yerinde çok değişik görünümlerde ortaya çıkabilir. Deri renginde veya pembemsi, açık kahverengi, kahverengi görünümde olan benler bazen mavi-siyah renkte olabiliyor. Benlerin şekilleri genellikle oval veya yuvarlak olmakla birlikte deriden kabarık veya düz görünümde de olabilir.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

 

 

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir