Dijital değişim tüm şirketler için kaçınılmaz…

-
Dijital değişim tüm şirketler için kaçınılmaz…

Günümüzde değeri giderek daha iyi anlaşılan dijital değişimin tüm şirketler için kaçınılmaz olduğu belirtilerek, kurumsal şirketlerde CDO’ların (Chief Digital Officer) değişime öncülük ettiği bildirildi.

Dijitalleşme yolunda kurumsal şirket yönetimlerinin CDO (Chief Digital Officer) pozisyonu konusunda farkındalığını arttıran, şirketlerin sürdürülebilir ve doğru dijital stratejilerine destek olan CDO Turkey, Arkhe Eğitim ve Master Class iş birliğiyle düzenlenen “Küresel Dönüşümde Yeni Pozisyon: CDO’lar Geliyor” başlıklı seminer, 20 Kasım’da İstanbul’da gerçekleştirildi. Türkiye’nin önemli CDO’larının, basın mensuplarının ve sektör yöneticilerinin büyük ilgi gösterdiği eğitim seminerinde, şirketlerde CDO konumlandırılması ve dijital endüstri konularında güncel bilgiler paylaşıldı, dijital dönüşümün önemi ve faydaları ele alındı.

Seminere konuşmacı olarak CDO Turkey İcra Kurulu Başkanı Bülent Kutlu, Başkan Yardımcısı Sevilay Kop, CDO Turkey İcra Kurulu Üyesi Mehmet Demir, Denizbank Dijital Kuşak Bankacılığı Genel Müdür Yardımcısı Murat Çelik ve CDO Turkey Danışma Kurulu Üyesi ve Amrop Türkiye Yönetici Ortağı Prof. Dr. Yeşim Toduk katıldı.

Dijital değişimin liderleri CDO’lar

Dijital değişimin tüm şirketler için artık kaçınılmaz bir noktada olduğunu belirten CDO Turkey İcra Kurulu Başkanı Bülent Kutlu, “Dijital değişimin liderleri CDO’lardır. Bir CDO, şirketlerin yapısına göre yönetim kurulunda ya da icracı pozisyonda olabilir ama mutlaka şirket dahilinde görev yapmalıdır. Bir CDO; dijital fikirler oluşturabilmeli, bunları uygulamaya geçirebilmeli, müşteriler için fayda sağlayabilmeli ve bunların sonucunda şirkete verimlilik ve kar artışı sunabilmelidir” dedi.

CDO Turkey Sevilay KopDijital dönüşüm sürecini planlamak çok önemli

“Küresel Dönüşümde Yeni Pozisyon: CDO’lar Geliyor” başlıklı seminerde konuşan CDO Turkey İcra Kurulu Başkan Yardımcısı ve Koç Topluluğuna bağlı Dijital Panorama Satış ve Pazarlama Direktörü Sevilay Kop ise şunları söyledi:

“Artık zaman mekân kavramlarının arasına sıkışmayan bir iletişim ağının tam ortasında yaşıyoruz. Bunlar tabii ki sizlerin de analiz ettiği büyük değişimin hayatımıza yansımaları. Değişim hangi aşamada olursa olsun, reddetme, direnme ve kabul etme süreçlerinden geçecektir. Bu noktada önemli olan büyük müşteri ve ciro kayıpları yaşamadan dijital dönüşüm sürecini planlamak gerekliliğidir.

Büyük kurumlar, dönüşüm zorunluluğu ve kabul etme süreçleri arasındaki fark büyüdükçe kapatılması mümkün olmayan süreçler içerisinde kendilerini bulabilirler. Aynı durum daha hızlı kararlar alabilen yerel işletmeler veya yeni yatırımcılar için büyük fırsatları da beraberinde getirebilir. İşte, tam da bu noktada şirketlerin karşısına, doğru ekip oluşturarak dijital dönüşüm analizi yapacak yeni bir insan kaynağı ihtiyacı çıkıyor: Bunlar, değişimin olmazsa olmaz dönüşüm liderleri olan CDO’lardır.”

CDO Turkey Mehmet DemirDijital dönüşüm çoktan başladı

CDO Turkey İcra Kurulu Üyesi ve LC Waikiki BT Direktörü Mehmet Demir ise iş dünyasının hızı, verimliliği ve esnekliği seçtiğini belirterek, her şeyin interneti ile iş ve üretim süreçlerindeki esnekliğin verimlilik artışına olanak tanıyacağının şimdiden görebildiğinin altını çizdi. Demir, şöyle devam etti:

“Almanya’nın başını çekmiş olduğu ülkeler uzun zamandır özellikle üretimdeki verimliliklerini artırmaya başladılar. Türkiye ise bu treni kaçırmak istemiyor. Dijital dönüşümü bir çıpa olarak kullanıp verimlilik artışıyla gelişmiş ülkeleri yakalamak eskisinden daha kolay. En büyük soru, bu dönüşümü kimlerin nasıl yapabileceği. Bunun için çok uzağa bakmaya gerek yok. Yakın coğrafyamızda ve Türkiye’de çalışmalar başladı bile. Dijital dönüşüm liderleri olan CDO’lar bu dönüşümün hem tetikleyicileri hem de liderleri konumunda. Akıllı üretim ve dijital dönüşüm CDO liderlikleri ile Türkiye’de de başarılı bir şekilde başlatılabilecek ve bu çalışmaları sürdürülebilir kılacaktır. En büyük dönüşüm ve verimlilik artışı, perakende ve üretim sektörlerinde yaşanacak ve bu, diğer sektörleri de aynı oranda etkileyecektir.”

CDO Turkey Denizbank Genel Müdür Yardımcısı Murat ÇelikBankacılık hizmetlerini müşterilerimizin ayağına götürdük

CDO üyelerinden DenizBank Dijital Kuşak Bankacılığı Grubu Genel Müdür Yardımcısı ve CDO Turkey İcra Kurulu Üyesi Murat Çelik ise eskiden sadece şubelerin olması nedeniyle müşterilerinin bankacılık ürün ve hizmetlerini almak için şubelere gittiğini, teknoloji ile birlikte alternatif dağıtım kanallarının hayatımıza girdiğini ifade etti. Çelik, “Bu aşamada temel akış değişmedi. Müşterilerimiz bankacılık hizmetlerini dijital ürünler aracılığıyla alabilir hale geldi. Bugün teknolojinin geldiği nokta da çok boyutlu ve daha farklı düşünmek zorundayız, çünkü artık müşterilerimiz bankacılık ürün ve hizmetlerini almak için şubeye gitmek durumunda değil. Bankacılık ürün ve hizmetlerini müşterinin ayağına götürmeliyiz. Üstelik ne zaman, hangi kanaldan, hangi ürün ve hizmeti kendilerine sunacağımızı bir yapay zeka aracılığı ile anlamalıyız. Doğru zaman ve yerde, doğru kanaldan doğru ürünü müşterimiz ile buluşturmamız gerekli. Bunları yapabilmek için de hem Nesnelerin İnternetini, hem büyük veriyi, hem de bulut teknolojilerini çok iyi biliyor ve kullanıyor olmalıyız” diye konuştu.

CDO Turkey Danışma Kurulu Üyesi ve Amrop Türkiye Yönetici Ortağı Prof. Dr. Yeşim TodukDijital çağ ile birlikte yeni bir liderlik anlayışı ortaya çıktı

“Şirketlerde CDO konumlandırması” başlığı ile etkinliğin kapanış konuşmasını yapan CDO Turkey Danışma Kurulu Üyesi ve Amrop Türkiye Yönetici Ortağı Prof. Dr. Yeşim Toduk ise şunları söyledi.

“Geçtiğimiz 10 yılda yaşanan dijital değişim ve Y kuşağının iş hayatına katılımı ile birlikte 2013 yılı, gerek iş dünyası gerekse bireyler olarak her birimiz için yeni bir çağın başlangıcı oldu. Dijital ekonomiyle dost olmak, barış içinde olmak artık yetmiyor. Günümüzde hangi sektörde olursa olsun tüm şirketlerin dijital yeterlilikte olması gerekiyor. Bu şirketler teknolojiyi etkili kararlar almak, işlerini farklılaştırarak rekabette öne geçmek için, müşterilerine daha yakın olmak, hatta müşteri ve çalışanlarıyla sürekli bağlantıda kalmak için kullanıyorlar. İletişim tarzı kökten değişiyor.

Dijital çağ ile birlikte yeni bir liderlik anlayışı ortaya çıktı. Bugünün liderleri dijital çağın gereği olan yeni yetkinliklere sahip olmalı ve bu yetkinliklere sahip ekipleri yetiştirmeli. Yeni Liderler vizyona katılımcı bağlılık sağlayan, güçlü network ve işbirlikleri kurabilen, girişimci ve inovatif, dijital kabiliyetleri yüksek ve en önemlisi bireyin işe ve organizasyona olan bireysel katkısını görüp ölçerek ekibin her bir üyesini ‘kişiselleştirme’ yani bireysel katkısı ile ödüllendirebilen liderler olacak. Yeni çağın liderleri, paylaşımcı bir anlayışla hareket eden, diğerlerine ilham verebilen, açık, şeffaf, güvenen ve güvenilen kişiler olacak.

Organizasyonlara baktığımızda ise artık geleneksel organizasyon şemaları, bu şemalar içinde kutular ile tanımlanan görevlerin değiştiğini, yeni Y ve Z kuşağı gençlerin artık bunu kabullenmediğini görüyoruz. Gençler bugün ‘Benim katma değerim ne, bu yaptığım işin bana nasıl katkısı olacak’ sorgulamasındalar.

İşte bundan dolayı bugünkü dijital değişim ve dönüşüme ayak uydurabilen başarılı dijital değişim liderleri, bu yeni anlayışı benimseyen liderlerden oluşacak.”

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir