Dengeli ve düzenli beslenme, zatürreden koruyor!

-
Dengeli ve düzenli beslenme, zatürreden koruyor!

12 Kasım Dünya Zatürre Günü dolayısıyla açıklama yapan uzmanlar, sadece üşütmekle zatürre olunmayacağını belirterek, dengeli ve düzenli beslenmenin, vitamin ve mineralleri düzenli almanın zatürrenin ortaya çıkmasında koruyucu bir etkiye sahip olduğunu vurguladılar.

Zatürre, hem çocuklarda hem de yetişkinlerde en çok ölüme neden olan hastalık. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), dünya genelinde zatürre hastalığıyla mücadeleye dikkat çekmek için her yıl 12 Kasım gününü, Dünya Zatürre Günü olarak kabul ediyor.

Dr. Hişam AlahdabYaz ya da kış, fark etmiyor, akciğer iltihabı olarak tanımlanan zatürre her mevsim ortaya çıkabiliyor. Hem çocuklar hem de yetişkinler için ciddi bir hastalık olan zatürreden korunmak ise erken tanıyla tedavi olmak mümkün. Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Hişam Alahdab, Dünya Zatürre Günü açıklamasında, şu bilgileri verdi:

“Akciğer enfeksiyonu olarak bilinen zatürreye, bakteri, virüs ve nadiren parazitler neden oluyor. Halk arasında üşütmekle zatürre olunduğuna dair yaygın bir inanış var. Aslında üşütmek, bağışıklık sistemimizi kısa süreli de olsa zayıf düşürüp bizi enfeksiyonlara açık hale getirir. Ancak enfeksiyon etkenine maruz kalınmadan, sadece üşütmekle zatürre olunmaz. Yaz sıcaklarında bile zatürre görülebilir.

Dengeli ve düzenli beslenmek, vitamin ve mineralleri düzenli almak, hastada solunum yetersizliğine de sebep olan zatürrenin ortaya çıkmasında koruyucu bir etkiye sahiptir.”

Dr. Esra SönmezGöğüs Hastalıkları Uzmanı Doktor Esra Sönmez de, “Kalabalık yerler, kapalı alanlar, insanların toplu halde yaşadığı okullar, askeriye ve yurtlarda zatürrenin bulaşma riski artıyor” dedi.

Uzmanlar, zatürrenin ne gibi belirtilerle ortaya çıktığı ve nasıl tedavi edildiğine ilişkin de şu bilgileri paylaştılar, önerilerde bulundular:

Tedaviye başlanmazsa; 48 saatte solunum yetmezliği görülebilir

Üşüme, titreme, ani yükselen ateş, öksürük, iltihaplı balgam ve nefes almakta zorlanma gibi belirtiler zatürrenin habercisi olabilir. Belirtiler başladıktan sonra hasta tedavisiz kalırsa zatürrenin hızlı seyrinde ilk 48-72 saatte solunum yetmezliği görülebilir. Zatürrenin diğer bir çeşidinde ise belirtiler daha silik başlar. Ateş, halsizlik ve baş ağrısının ardından kuru öksürük ve açık renkli balgam görülebilir. Hastalarda hırıltılı solunum, nefes darlığı da süreç içinde gelişebilir. Tüm bunlara halsizlik, kas ağrıları, şiddetli baş ağrısı, bulantı, kusma ve ishal de eşlik edebiliyor.

Zatürre 1Belirtilen şikâyetlerle hekime başvuran hastaların muayenesinin ardından risk faktörlerine göre hastanede veya evde tedavisi başlatılıyor. Zatürrede uygun antibiyotiğe gecikmeden başlanması hayat kurtarıyor. Bunun yanı sıra tedavi; yatak istirahati, ateş düşürücüler, ağrı kesiciler, öksürük kesici ilaçlar ile destekleniyor. Solunum yetmezliği gelişmiş hastalara da oksijen tedavisi uygulanıyor.

Zatürrede risk faktörleri; “İleri yaş, Kronik bir kalp ya da akciğer hastalığının varlığı, Madde bağımlılığı, Bilinç bozukluğu ve öksürük refleksinin bozulmasıyla seyreden bazı nörolojik hastalıklar, Yabancı cisim aspirasyonu, Zararlı gazlara maruz kalma” olarak sıralanabilir.

İki yaşından küçük çocuklar, 65 yaş üstü yetişkinler, Kalp damar veya kronik akciğer hastalığı olanlar, Diyabetikler, Siroz hastaları, Dalağı işlev görmeyen veya alınmış hastalar, Kronik böbrek yetmezliği olanlar, Organ nakledilenler, Lenfoma/multipl miyelom hastaları, Kemoterapi ve/veya radyoterapi görenler, AIDS’li hastalar, huzurevlerinde yaşayanlar hekim denetiminde zatürre aşısı yaptırmalıdır.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir