Denetim, sağlıklı ekmek için çok önemli

-
Denetim, sağlıklı ekmek için çok önemli

Ankara Halk Ekmek ve Un Fabrikası Genel Müdürü Ali İlkbahar’a göre halkın sağlıklı ekmek tüketebilmesi için denetim ve tahlil olmazsa olmaz. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı rehberliği de bu konuda oldukça önemli.

AA muhabirine konuşan İlkbahar, fabrikanın ana prensibinin, insan sağlığının korunmasına yardım etmek olduğunu söyledi.

gida-tarim-ve-hayvancilik-bakanligi-gidahatti

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı rehberliğinde üretim

“İnsanların sağlıklı halinin devamına nasıl katkıda bulunabiliriz?” düşüncesiyle hareket ettiklerini belirten İlkbahar, “Doğal, katkısız, sağlıklı ürünler üretmek için çalışıyoruz. Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı‘nın kaliteli bir ekmek çıkarmak için belirlediği standartları sağlıyoruz. ‘Kaliteli, sağlıklı un nasıl olmalı?’ sorusunun cevabını Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı‘nın yol göstericiliğinde buluyoruz.” diye konuştu.

Un satın alırken Bakanlık tarafından belirlenen sağlıklı un özelliklerini şartnamede açıkça yazdıklarını dile getiren İlkbahar, “Açtığımız ihaleyi hangi firma alırsa, o şartnameye uymak mecburiyetinde. Yani dolayısıyla bize kaliteli unu, istediğimiz standartları sunmak mecburiyetinde,” dedi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nda yeni müfettişler işbaşında

ekmek-firin-gidahatti

Un için 2 ayrı kalite testi

İhaleyi alan firma, unları kamyonlarla Halk Ekmek Fabrikası’na ulaştırdığı zaman kamyondaki çuvalların her birinden numune aldıklarını dile getiren İlkbahar, alınan numuneleri gıda mühendisleri, kimyagerler ve konusunda uzman kişilerle tahlil ettiklerini bildirdi. Sağlıklı ekmek için tahlilin bir gereklilik olduğunu vurgulayan İlkbahar, laboratuvar ortamında gerçekleştirilen tahlilde, unun şartnameye uygun olup olmadığına baktıklarının altını çizerek, şöyle devam etti:

“Eğer bu un bizim kaliteli ve sağlıklı bir ekmek çıkarmak için belirttiğimiz özellikleri taşıyorsa bu unları alıyor ikinci kalite testimize sokuyoruz. Bu defa aldığımız numunelerden ekmek yapıyoruz. Tekrar özelliklerine bakıyoruz. Laboratuvarımızda inceliyoruz. Bu testlerden başarıyla geçen unu da alıyor ürünlerimizin yapımında kullanıyor, vatandaşa sunuyoruz.”

İlkbahar, testler sonucunda, unun yeterli kalitede olmadığı ve istenilen gereksinimlerin tamamını taşımadığının tespiti durumunda tedarikçi firmaya iade ettiklerini vurgulayarak, uyarıya rağmen ikinci kez şartnameye uymayan un gönderildiği takdirde firma hakkında cezai işlem başlattıklarını kaydetti.

Tarımda kadın girişimci sayısı artıyor

Standartlara uymayan unların firmaya tekrar iade edilmesinin ardından sorunlarla karşılaştıklarını söyleyen İlkbahar, “Bizim ‘iade ettiğimiz unları ne yapıyorsunuz?’ sorusunu yönelttiğimiz firmaların o unları fırınlara sattıklarını öğreniyoruz. Fırınlarda laboratuvar yok. Fırıncının da tahlil yapacak imkanı olmadığından bunu ayırt edemiyor” ifadesini kullandı.

ekmek-gidahatti

“Fırınların analiz yapabileceği bir laboratuvara ihtiyaç var”

İhtiyaç olduğunda fırınlara ücretsiz tahlil yaparak yardımcı olduklarını belirten İlkbahar, halkın sağlıklı ekmek yemesini amaçladıklarını, fırınların tamamının analiz yaptırabileceği bir laboratuvara ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

İlkbahar, “Bunu fırıncılar federasyonu yapabilir, fırıncılar kendi aralarında yapabilir. Tarım Bakanlığı da yardımcı olabilir. Sonuçta böyle bir ihtiyaç var. Ekmek yapımında kullanılan malzemelerin tahlil edilmesi, halkımızın her gün sofralarında yer alan ekmeklerin sağlıklı olmasının sağlanması, fırınların ciddi bir denetim altında tutulması lazım.” diye konuştu.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın