Davutoğlu’nun gidişine rağmen Türkiye kilit piyasa!

-
Davutoğlu'nun gidişine rağmen Türkiye kilit piyasa!

Saxo Bank Baş Ekonomisti ve CIO’su Steen Jakobsen, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun gidişi de dahil yaşanan son gelişmelerle, Türkiye’nin mültecilerle ilgili durumunun, AB için potansiyel olarak Birleşik Krallık’taki Brexit oylamasının önüne geçeceğine dikkat çekti.

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun gidişinin Dolar/TL paritesine etkisine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Saxo Bank Baş Ekonomisti ve CIO’su Steen Jakobsen, İngiltere’deki Brexit oylamasının Avrupa’nın geleceği için sadece bir katalizör olacağını, kendi içinde bile büyük bir risk olmadığını söyledi. Jakobsen, şu değerlendirmeyi yaptı:

saxo-bank-steen-jakobsen-gidahatti

“Birleşik Krallığın ‘geleceğini’ AB içinde veya dışında olması belirlemeyecek. Asıl belirleyici olan, Birleşik Krallık ekonomisinin üretkenliği olmayan bankacılık ve gayrimenkule aşırı bağlı olması ve bunun sonucunda da global piyasa görünümünde finanse edilen cari açıktır.

Başbakan David Cameron’un oylamadan önce AB ile bir anlaşma yapmış olması, bugün Avrupa’nın fiilen iki parçalı bir Avrupa olduğu anlamına gelir. Zaten Birleşik Krallık için AB’de kalsa bile ayrı bir kurallar dizisi, geri kalan ülkeler için ise ayrı bir kurallar dizisi yürürlükte olacaktır.

İşte yeni Yolsuzlukla Mücadele Eylem Planı

ab-ingiltere-gidahatti

Bir başka deyişle Haziran referandumundan sonra sonuç ne olursa olsun diğer AB ülkeleri de, mülteciler ve Avrupa Merkez Bankası ile siyasetçiler arasında giderek büyüyen ayrılık ve aynı şekilde Almaya ile Club Med arasındaki büyüyen ayrılık nedenleriyle ‘özel anlaşmalar’ talep edecekler.”

Kilit piyasa Türkiye

Yunanistan’ın durumuna da dikkat çeken Steen Jakobsen, tüm bu koşullara rağmen asıl belirleyici etkenin Türkiye piyasası olduğunu vurguladı:

“Bugün ‘Yunanistan’a daha fazla kredi!’ olarak özetleyebileceğimiz Yunan trajedisinde yeni bir bölüme başlıyoruz. Asla bitmeyen hikâye! Yunan ‘çözümü’, borcun tıraşlanması olmak zorunda. Ama bu eylemsizlik ve satın alma zamanının Avrupa’nın bütün problemleri için çözüm olduğuna herkesten fazla inanıyor gibi görünen Merkel için kesinlikle kabul edilemeyecek bir şey.

Bütün bu gelişmelere karşın, kilit piyasa Türkiye olmaya devam ediyor. Uzun zamandır Türk yatırım piyasasını gözlemliyorum. USDTRY paritesi 3.05/3.06 altında olduğu sürece reel faizlerin çok yüksek olduğunu savunuyordum. Ancak son gelişmeler dolayısıyla artık bu görüşte değilim. Türk borsası, gelişmekte olan bir piyasa olarak iyi performans gösterdi, fakat geçen hafta önemli ölçüde düştü.”

Yeni Ar-Ge Reform Paketi’nde neler var?

ahmet-davutoglu-gidahatti

Yönetim ve risk tanımı

Steen Jakobsen risk konusunda da bir değerlendirme yaparak politikacılar ile merkez bankaları yöneticilerine seslendi:

“Piyasalar Brexit lehine ve aleyhine korku tellallığı yapmakla meşgul. Bu arada mültecilerin durumu ve Avrupa Merkez Bankası’nın sıfırın altındaki faiz oranlarının tartışma dışı kalması, Avrupa’da büyümeyi ortadan kaldırıyor. Daha önce de dediğim gibi, satın almada yanlış zamanlama nedeniyle ‘sosyal sözleşmenin’ yeniden müzakere edilmeye zorlanması gibi büyük bir risk var. Zaman satın alamayacağımız tek şeydir, belki de politikacılar ile merkez bankaları yöneticilerinin bu gerçeğin farkına varma zamanı gelmiştir. Kesin olan şey hem politik hem de piyasaya ilişkin seslerinin yükseldiğidir, dünyadaki kulaklarını bu seslere tıkayan politikacılar için bile…”

1992 yılında kurulan ve merkezi Kopenhag’da bulunan Saxo Bank’ın Avrupa, Asya, Ortadoğu, Latin Amerika, Afrika ve Avustralya’da toplam 26 ülkede ofisleri bulunuyor.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir