Davos’un mimarı da Antalya’ya geliyor

-
Davos’un mimarı da Antalya’ya geliyor

Hafta sonunda Antalya’da toplanacak B20 Zirvesi’ne, her yıl Ocak ayında İsviçre’nin Davos kentinde toplanan ve kamuoyunda 2009 yılındaki “One Minute” kriziyle anılan Dünya Ekonomik Forumu’nun kurucusu Klaus Martin Schwab da katılacak.

Her yıl Ocak ayında Davos’ta yapılan toplantılar ile anılan Dünya Ekonomik Forumu’nun (DEF) kurucusu Klaus Martin Schwab, Almanya doğumlu, İsviçreli hayırsever bir işadamı. 1972-2002 yılları arasında Cenevre Üniversitesi’nde işletme profesörlüğü yapan Schwab, DEF’i kar amacı olmayan bir kurum olarak kurdu. Amacı “dünyanın durumunu düzeltmek ve geliştirmek” olarak açıklanan Foruma, her yıl dünyanın önde gelen politikacıları, işadamları ve entellektüelleri katılıyor.

davos erdoganDünya Ekonomik Forumu, Ocak 2009’daki toplantıda yaşanan olayla, sadece Türk kamuoyunda değil, dünyada da büyük ses getirmişti. Dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon’un da katıldığı Davos’taki Gazze oturumunda, ülkesinin Gazze’ye saldırılarını savunurken sesini yükseltip parmağını sallayarak, her gece İstanbul’a füze atılsa ne yapacağını soran İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres’e yanıt verirken, sözünün kesilmesine sert tepki göstermiş, “One minute” diyerek araya girmişti.

Buna rağmen toplantının moderatörü, Amerikalı gazeteci David Ignatius’un sözünü tamamlamasına fırsat vermemesi üzerine de, “Konuşmama izin vermediğiniz için bir daha Davos’a geleceğimi sanmıyorum. Benim için Davos bitmiştir” diyen Erdoğan, televizyonlardan canlı yayınlanan toplantıyı terketmişti.

“One minute” olarak adlandırılan krizin ardından 6 yıl boyunca Davos’a başbakan düzeyinde katılmayan Türkiye’den katılan isim, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan olmuştu. Son olarak Ocak 2015’te düzenlenen Davos toplantısına Başbakan Ahmet Davutoğlu, beraberinde bakanların da aralarında olduğu kalabalık bir heyetle katılmıştı.

B20’ye katılacak

Türkiye kamuoyunda “One minute” krizi ile anılan Dünya Ekonomik Forumu’nun kurucusu ve Başkanı Klaus Martin Schwab, 14-15 Kasım 2015 tarihlerinde Antalya’da yapılacak B20 Zirvesi’ne katılacak isimler arasında bulunuyor.

B20 Zirvesi, The Coca Cola Company CEO’su ve Yönetim Kurulu Başkanı Muhtar Kent ile Nestle CEO’su Paul Bulcke’nin de aralarında bulunduğu, dünya iş çevrelerinden CEO ya da Yönetim Kurulu Başkanı düzeyinde 300 isim de dahil, 500 kişinin katılımıyla toplanacak.

Zirveye katılan işadamlarının Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve G20 Liderleri ile bir araya geleceği 14 Kasım’daki oturumda gözler, DEF Kurucusu Schwab ve Erdoğan’ın üzerinde olacak.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir